Město Rumburk mělo v roce 1938 asi 10 000 obyvatel. Město leží ve Šluknovské pahorkatině a protéká jím říčka Mandava.
Obec Mikulovice ve Slezsku leží v severní části Čech asi 10 km od dřívějších německých hranic. Technicky náležela do okresu Jeseník (Freiwaldau).
Liberec leží v severních Čechách nedaleko hranic s Německem a Polskem v tzv. Liberecké kotlině, která je orámována Jizerskými horami.
Asi 110 km západně od Prahy na soutoku Ohře a Teplé leží světoznámé lázeňské město Karlovy Vary. Léčili se zde císaři, králové i básníci. Naprostá většina obyvatel byla německé národnosti nebo Češi mluvící německy.
Mezi Libercem a Jabloncem leží malé městečko Vratislavice nad Nisou. Malé industriální město bylo známé výrobou textilu, koberců a keramiky a jako rodiště Konráda Heinleina, vůdce SdP. Dnes jsou Vratislavice městskou části Liberce.
Významné industriální město Moravská Ostrava leží v trojúhelníku tří států - Česka, Polska a Slovenska.
Městečko Konstantinovy Lázně leží uprostřed lesů, v tzv. lázeňském trojúhelníku cca 40 km od Plzně v kraji bohatém na překrásnou přírodu.
Mezi pohořím Smrčiny a Krušnými horami se nachází Ašský výběžek, který je ze tří stran obklopen Německem. V této oblasti žilo přibližně 45 000 obyvatel, kteří byli prakticky ze 100 procent Němci.
  Starší články