Nabídka našeho eshopu

Československo 1918-1939, komplet - 1x desky, 1x archivní box, vč.zesílených obalů - zasklené

Zasklený komplet Československo 1918-39 + 1x desky+1x archivní box

  • Cena: 3545 Kč

Provizorní vydání Rumburk

Město Rumburk mělo v roce 1938 asi 10 000 obyvatel. Město leží ve Šluknovské pahorkatině a protéká jím říčka Mandava. Rumburk je ze tří stran obklopen Německem. Hlavní poštovní úřad byl příslušný pro tři správní okresy Rumburk (Rumburg), Šluknov (Schluckenau) a Varnsdorf (Warnsdorf). Oblast zahrnovala 50 měst a obcí se 42 poštovními úřady. 



Pohlednice z Rumburku (Sudety). 


Troška historie 


V září panovala napjatá situace v celém Šluknovském výběžku. Rozmáhal se teror proti antifašistům. Začaly se množit nelegální přechody přes hranice, protože mnoho Němců utíkalo, aby nemuseli rukovat do československé armády. Uprchlictví z Československa ale nebylo novým jevem, již v lednu 1938 byly v Německu z utečenců organizovány a cvičeny ozbrojené útvary. 


Dne 11. 9. byla zorganizována v Rumburku českými a německými antifašisty přednáška na téma 


„Demokracie a stát“. Svolal ji český obchodník Hynek Vágner. Shromáždění ale bylo přerušeno skupinou asi 500 henleinovců, kteří se pokusili dostat na místo konání – do sálu v budově „Střelnice“. Setkání následně pokračovalo na jiném místě, kde došlo 

k dalším potyčkám s henleinovci, kteří pak pochodovali demonstrativně celým Rumburkem a křičeli nacistická hesla.  


Impulzem pro vypuknutí zářijového povstání byl Hitlerův projev ze dne 12. 9. Po Hitlerově štvavém projevu se ve městě rozezvučely tovární sirény, Němci vyšli do ulic a skandovali nacistická hesla jako: „Ein Volk, ein Reich, ein Führer“ či „Sieg Heil“ a podobně. Tyto manifestace probíhaly až do 22. září a českoslovenští občané se již nemohli objevit ve Šluknově na ulici bez ozbrojeného doprovodu. Němečtí obyvatelé si na finanční stráži hlídkující na hranicích vynucovali volný odchod do Německa. Docházelo k výtržnostem a byly provedeny první útoky proti Čechům a Židům. Henleinovci také začali provádět první sabotáže, například přerušování telefonických linek. V noci z 12. na 13. září 1938 propukly nepokoje v Rumburku, fanatičtí Němci ničili obchody a zapálili sklad dřeva na pile u rumburského nádraží. 



Trafika s přeškrtnutými českými nápisy na Šluknovsku. 


Dne 14. září vyhlásil Svaz pro průmysl generální v celém Šluknovském výběžku stávku. Z továren, kde měli hlavní slovo henleinovci, byli propuštěni čeští zaměstnanci a antifašisté. V Rumburku toho dne vypukly výtržnosti, které musely být potlačeny vojáky československé armády. Henleinovci se pokusili neúspěšně zapálit pilu u nádraží a snažili se také o pumový atentát na pořádkového velitele. 


15. září byl v Německu oficiálně založen Sudetendeutsche Freikorps. Velením jednotky, která měla působit na Šluknovsku, byl pověřen Franz May, původně poslanec za SdP. Úkolem Freikorpsu bylo narušovat klid na hranicích a provádět teroristické akce ve spolupráci s tzv. ordnery, kteří zůstali doma. Ti byli organizováni v oddílech Freiwilliger Schutzdienst. Docházelo k útokům na úřady, k přestřelkám s československou ozbrojenou mocí a přerušovala se komunikační spojení. V Rumburku vyvolávalo nepokoje přibližně 2 000 henleinovců. Pokusili se o obsazení dělnické pekárny, kterou bránili němečtí antifašisté. Klid ve městě byl nastolen až po povolání posil četníků z České Lípy a Liberce. Aby bylo zamezeno dalšímu zhoršení již tak kritické situace, vyhlásila Československá vláda ve všech třech okresech na Šluknovsku stanné právo. 

Kvůli neustále se vyostřující situaci započala 20. září evakuace rodin českých státních zaměstnanců. Taktéž němečtí antifašisté začali posílat své rodinné příslušníky do českého vnitrozemí. 


Dne 22. září vypukly ve městě nepokoje ve velkém měřítku. Mnoho sociálních demokratů a komunistů bylo zatčeno a odvlečeno do Německa. Zdejší ordnéři obsadili rumburskou státní policejní expozituru, okresní úřad a nádraží, odzbrojili tamní finanční stráž a obsadili celní úřad. V příhraničních městech, kde se nacházely přechody do Německa, dokonce zasahovala SS, která napomáhala henleinovcům s obsazováním strategických míst. Ještě téhož dne překročila skupina říšských Němců z SA hranice v Seifhennersdorfu a vydala se směrem na Rumburk. Problém však představovala československá vojenská posádka sídlící v Rumburku. Českoslovenští vojáci ale byli odříznuti od velení, protože ordnéři přerušili telefonické spojení. A tak velitel posádky vypustil poštovní holuby se zprávou, že posádka město opustí a ustoupí k pevnostní linii. Když se tak stalo, přítomní říšští Němci předali slavnostně starostovi nacistický prapor a na poště se začalo razítkovat heslem „Wir sind frei!“.  


 Most v Dolním Podluží vyhozený do povětří ustupujícími Čechy (30. září 1938). 


Českoslovenští vojáci byli nuceni všude ustupovat. Neustále však mezi ustupujícími zbytky jednotek a henleinovci docházelo ke střetům. Rumburk už nepatřil Československu a ještě nepatřil k říši. Zákonodárnou moc a všechny úřady převzala a řídila SdP. 


Přetisky Rumburku 


Rumburské provizorní vydání obsahuje 52 známek a má poštovní platnost od 26. 9. 1938 do 20. 10. 1938. Přetisk probíhal od 22.9. 1938 do 5. 10. 1938, i když říšská pošta převzala provoz už 3.10.1938, byly přetisky prodávány souběžně s říšskými známkami. 


Poštovní tarify byly vázány na československou korunu. Poštovní tarify byly přepočítávány v poměru 1 Kč => 10Pf. Bylo možné používat československé známky, rumburské přetisky a německé známky. V tomto období nebylo možné posílat zásilky doporučeně (umožněno až po převzetí pošty říší). 


Na poměry ostatních sudetských přetisků je vydání relativně vysoké. Existuje mnoho poštovně nepoužitých archů. Podle knihy "Die Postwerzeichnen des Sudetenlandes" byly neprodané zásoby zaslány do Berlína, ale jejich pozdější osud je neznámý. Předpokládá se, že skončily v rukou překupníků, protože stále existuje jejich velké množství. Údajně obdržel album celé sady rumburských přetisků od SdP jako dar k osvobození i samotný Hitler. 


Rumburský přetisk má 5 základních typů a byl proveden tiskárnou Heinrich Pfeiffer (Buchdruckerei Heinrich Pfeiffer) v Rumburku.  



Dopisnice byly přetištěny jedním typem v tiskárně August Bartel (Buchdruckerei August Bartel) rovněž v Rumburku. (Soupis dopisnic ve zvláštním článku.) 



Známky s přetiskem 50 Heller byly dodány k prodeji jen v Rumburku až 5. 10. 1938 kolem 11. hodiny dopoledne. Prodej probíhal jen do 6. 10. 1938 (na některých malých uřadech až do 8. 10. 1938), proto byly známky s tímto přetiskem k dispozici jen jeden a půl dne. Tyto známky jsou velmi ceněny na poštovně použitých celistvostech. 


Kniha "Die Postwertzeichnen des Sudetenlandes" uvádí odpověď vrchního poštovního inspektora Jahna na dotazy německých filatelistů a badatelů ohledně rumburských přetisků (přeloženo do češtiny níže): 




Vrchní poštovní inspektor Jahn - Ústí nad Labem, 22. listopadu 1938 


  1. Kdo úředně nařídil, případně schválil, přetisk (přetisk: Jsme svobodni!)? Kdo prováděl kontrolu?
  2. Byly tyto známky použity jako poštovní? Bylo možné používat zároveň české i přetisknuté známky? Byly přetisky považovány za vzpomínkové, nebo měl přetisk pouze funkci znehodnocení? (Opravit.)
  3. Kdy se tyto přetisky používaly a případně mohly být použity?
  4. Kdy německé jednotky vstoupily do Rumburku? Kdy se přestaly používat tyto přetisky?
  5. Byla razítka, respektive typy přetisků, stažena, případně zničena, a podléhala vždy kontrole?


k 1. Když poštovní správa převzala poštovní uřad Rumburk 3. 10. , byly přetisky odevzdány. Češi se stáhli ze severních Sudet mezi 22. 9. a 3. 10. Během tohoto období vykonávala SdP zákonodárnou moc a dohlížela i na provoz pošty. Přetisky byly prodávány až do 6. 10. 

k.2. Přetisky se mohly volně poštovně používat a zárověn se směly používat i české známky. Přetisky byly frankovány podacím razítkem stejně jako ostatní poštovní zásilky. 

k.3. Bod 1. 


k.4. Do Rumburku vstoupily německé jednotky 2. 10. Zbytek v bodě 1.

k.5. Nepoužité zbytky zásob přetisků byly předány odpovědným úřadům. 


Kniha "Die Postwertzeichnen des Sudetenlandes" uvádí i několik dopisů Dr. Horrovi o zakoupených přetiskových zvláštnostech. Níže jsou dva z nich přeloženy do češtiny. 

------- 

Zpráva pro učely výzkumu 

Tímto potvrzuji, že jsem na rumburském poštovním úřadě 5. října 1938 zakoupil známku hodnoty 2 Kč se zrcadlově převráceným hákovým křížem a s deskovým číslem. Pořád se nachází v mém vlastnictví. 


 Rumburk, 6. 3. 1939 


Rudolf Grünwald Rumburk Töpfergasse 42 Sudetengau 


Přehled některých tiskových vad 


1. Zrcadlově převrácený hákový kříž u "krajin" a "Košic". (Pole 91). Dr Hörr se domnívá, že existuje maximálně 40 listů a proto maximálně 40 exemplářů. Tato zvláštnost je známá u známek 10, 13, 14, 15 a 16.



2. Vykřičník ve tvaru kapky u "zimních sletových sokolských her", "dětem", "20 výročí bojů čs. Legií", "X. všesokolského sletu v Praze" a "Olomouce 5 Kč". (4 a 12 svislá řada)



3. Nakloněný hákový kříž u "novinových známek" a "doplatních známek". U doplatních známek se tato zvláštnost nachází v poslední svislé řadě (10 řada) a proto musí mít na pravé straně pásku. U novinových známek existuje tato zvláštnost u sokolů, u holubic jen u 100-haléřového přetisku (27I - 35I) a opět v poslední svislé řade.



4. Dole zploštělý hákový kříž (zvláštnost PF II) u krajin (pole 21, 22, 26). Tato zvláštnost je známá u známek 10, 11, 12, 13, 14, 15 a 51.



5. Kroužek místo tečky ve slově wir (zvláštnost PF IV) u krajin (pole 82). Známý výskyt je u krajin 10, 11, 14, 15 a 17.



6. Chybí horní břevno hákového kříže (pole 61).



7. Vlevo nahoře zploštělý hákový kříž (zvláštnost PF I) u portrétů (pole 123 a 145).



7. Vlevo nahoře zploštělý hákový kříž (zvláštnost PF I) u portrétů (pole 123 a 145).



Poštovní razítko Rumburku 


Podle knihy "Sudeten-Deutsche Befreiungs-Stempel 1939" používal Rumburk české razítko a poté  tzv. "nacionalizované české razítko" typu "4 a" v černé barvě (nacionalizované razítko je české dvojjazyčné razítko, u kterého byl odstraněn český název místa).



Nacionalizovaná razítka: 


Rumburg 1 - s písmeny - g, j  

Rumburg 2 - s písmeny - b, c 



Oslavné razítko 


Podle knihy "Sudeten-Deutsche Befreiungs-Stempel 1939" jsou dvě oslavná razítka možná. Ve většině míst se za toto razítko požadoval příplatek ve výši nominální hodnoty známky. Příplatek byl nutný, protože Československý stát už neplatil poštovní úředníky a říšská pošta až od 3. října 1938. 


1. Rumburg / Tag der Befreiung / 22.9.38 / Heil Hitler = forma 4 a v černé, červené nebo fialová barvě.



2. Der Führer / in / Rumburg / 6.X.1938 v červené barvě.


Přehled některých přetisků 



Poštovní celistvosti 



Zdroje: 


1. Handbuch der Sudetenphilatelie, Gerhard A. Späth (2021)

2. Die Postwertzeichnen des Sudetenlandes, J. Hugo Hörr (1941/1963)

3. Michel – Deutschland-Spezial 2021

4. Sudeten-Deutsche Befreiungs-Stempel, Julius Bochmann (1939)



Autor: Radim Motyčka | 23. 8. 2023

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

  • Cena: 519 Kč
Lupa nejen na čtení zvětšovací 8x, 20x - S7132

Lupa nejen na čtení zvětšovací 8x, 20x - S7132

  • Cena: 611 Kč