Václav Brožík a jeho umělecké dílo Kolumbus na poštovní známce USA

Václav Brožík se narodil 6. března 1851 v Třemošné u Plzně. Je to jeden z nejznámějších českých malířů 19. století, který se proslavil akademickou historickou malbou. Málo se u laické veřejností ví, že první umělecké dílo od českého malíře, které bylo využito pro poštovní známku, byl právě Brožíkův kolosální obraz „Kryštof Kolumbus na dvoře španělském roku 1492“. Toto kolosální dílo (564 x 395 cm) bylo namalováno roku 1884 v Paříži, kde Brožík žil a tvořil.

V USA byla v roce 1893 vydána 5 centová známka čokoládově hnědé barvy podle tohoto Brožíkova obrazu s názvem „Kolumbus žádá o podporu královnu Isabelu“ (Columbus Soliciting Aid of Isabella). Tato známka je součástí fenomenální série 16 známek s různými okamžiky ze života Kryštofa Kolumba, která byla vydána u příležitosti oslav 400. výročí objevení Ameriky Kolumbem.

Václav Brožík a jeho umělecké dílo Kolumbus na poštovní známce USA

Významný filatelista a vystavovatel ing. Emanuel Lukeš provedl téměř detektivní práci při zjišťování, kde se obraz „Kolumbus na dvoře španělském v roce 1492“ v současné době nachází. Věděl z korespondence s Národní galerií v Praze, že obraz byl umístěn v roce 1929 v hale hotelu Manoir Richelieu v Kanadě v Quebeku. Hotel v roce 1929 vyhořel a tak nebylo vůbec jisté, že obraz požár přežil. Ukázalo se, že vyhořel původní hotel a obraz se dostal až do nově postaveného hotelu, jehož majitelem byl W.H.Covendal. Obraz byl, ale ve špatném stavu, měl trhliny v malbě a potřeboval restaurování. Restaurátor pan Carol Poulin obraz částečně restauroval a nyní je obraz v plné nádheře a mohou ho obdivovat hosté hotelu.

Václav Brožík a jeho umělecké dílo Kolumbus na poštovní známce USA
Carol Poulin - na fotografii v modré košili

Dříve než obraz Václava Brožíka „Kolumbus na dvoře španělském roku 1492“ spatřil světlo světa, namaloval Brožík čtyři studie, jednak několika postav obrazu v životní velikosti a také zmenšený obraz celku. Tři z těchto studií, přestože byly v Národní galerii v Praze inventovány do let 1967 respektive 1970, jsou dle údajů Katalogu NG z roku 2003 v současné době nezvěstné.

Existuje pouze jedna z nich, ale ta nejdůležitější – „Studie Kryštofa Kolumba k obrazu Kryštof Kolumbus na dvoře španělském roku 1492“. Je to olej na plátně velikosti 91 x 75 cm, který třicetiletý Brožík namaloval v roce 1881. Obraz je v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Bohužel je umístěn v depozitáři. Zasloužil by si určitě důstojnější umístění přímo v galerii nebo na jiném reprezentačním místě. Jedná se totiž o významnou kulturní hodnotu světového měřítka.

Václav Brožík a jeho umělecké dílo Kolumbus na poštovní známce USA

Za redakci Infofila.cz a pro iDnes.cz – Zdeněk Jindra ve spolupráci s Emanuelem Lukešem

Autor: Redakce | 8. 5. 2014

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223