Nabídka našeho eshopu

PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři 1. dívky

PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři první dívky

  • Cena: 189 Kč

Padělky známek jako výnosný filatelistický obchod?

Během mého filatelistického života jsem se setkal se vším možným Poznal mnoho obchodníků a to jak poctivých tak i podvodníků.

Jedna věc mne, ale velice zamrzela a nebo spíše rozčílila. Jedná se o padělatelský rozmach známek ČR a zájem filatelistů o tyto padělky. Jednou jsem zavítal na burzu v Pardubicích a objevil tam u jednoho obchodníka pětadvacetikusový arch padělaných výplatních známek Rokoko 4,60 Kč, která má katalogové číslo 140. Jeden kus prodával za nehorázných 300 Kč.

Jelikož v té době byl a možná ještě je o padělky ke škodě pošty zájem, sledoval jsem, jaký to je výnosný obchod. O tyto padělky byl nevídaný zájem. Každý, kdo odcházel se zakoupenou známkou se asi domníval, co to koupil za poklad a neuvědomil si, že koupil vlastně kus bezcenného papíru. Možná tyto padělky ke škodě pošty mají podporu obchodníků, ale mojí určitě ne. Tímto Vám radím - nikdy žádný padělek nekupujte, jsou to jenom vyhozené peníze. Nikdy známka nebude mít cenu v tisících a nikdy nebude padělek ke škodě pošty považován za něco vzácného. A také se dopouštíte nevědomky něčeho nezákonného a tím vlastnictví padělku určitě je. Dá se to srovnat s vlastnictvím falešné bankovky.

Abych se vrátil k tomu vypečenému obchodníkovi. Když jsem tam přišel, měl už pouze pětadvacet kusů, ale podle odtrhaných známek z archu bych to odhadoval na to, že jich měl nejspíš 100. A i kdyby ne, už tak je to velkolepý a nehorázný podvod. Prodával tedy jednu známku za 300 a kdyby jich opravdu měl 100 vydělal by na tom 30 000 Kč.

Jaké ponaučení z toho plyne? Nevěřte všem obchodníkům a nenechte se napálit. Žádné známky ke škodě pošty nemají takovou cenu a podle mně bych je nazval ve většině případů známkami ke škodě sběratelů, protože účelem není okrást poštu, ale opravdu samotné sběratele. Podle mého názoru se tyto známky ve většině případů tisknou jen pro takovéto napálení filatelistů. Proto jedno velké doporučení na závěr. Takový obchodník, který tyto padělky podporuje, je podvodník a nic od něj nekupujte.

A ještě bych chtěl dodat, že v dnešní době už není tak složité vytvořit padělek ke škodě pošty. Existuje mnoho tiskáren, co k tomu mají možnosti. Jediné plus je, že takovéto padělky jsou hrozně nekvalitní a většinou amatérské, že je po srovnání s pravou známkou rozezná i laik. Proto věřte jen sami sobě!


Autor: Zdeněk Jindra | 22. 4. 2003

Komentáře

Jaké je místo padělků ve sbírkách?

RE: Jaké je místo padělků ve sbírkách?

Padělek ke škodě pošty ano, ale na celistvosti.

Přidat komentářZobrazit komentáře


Nabídka našeho eshopu

PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři 1. dívky

PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři první dívky

  • Cena: 189 Kč
Digitální mikroskop Flex

DigiMicroscope Flex je ideální nástroj pro všechny, kteří potřebují prozkoumat malé předměty nebo povrchy s vysokým rozlišením a zvětšením.

  • Cena: 2487 Kč