Komentáře ke článku


Padělky známek jako výnosný filatelistický obchod?

Během mého filatelistického života jsem se setkal se vším možným Poznal mnoho obchodníků a to jak poctivých tak i podvodníků.
Jaké je místo padělků ve sbírkách?290
Vložen: 23. 04. 2003 - 07:32:21Odpovědět
Nedivím se spravedlivému rozhořčení pana Jindry nad tím, čeho byl svědkem. Nechci obhajovat padělky, to v žádném případě. Ale zkusme pohled "z jiné strany". Jsou opravdu ti, kdo si dotyčný padělek koupili, ti napálení? Věřím, že rozhodně ne. Zřejmě dotyčný obchodník prodávaný materiál deklaroval jako "padělek ke škodě pošty" a každý, kdo si pořídil po jednom, možná i více kusech, věděl, co kupuje. A koupil právě proto, že je to padělek. Řada filatelistů se známkám ČR věnuje specializovaně nebo i studijně a zde má ukázka padělku svůj smysl. Takže si nemyslím, že všichni, kdo ten padělek koupili, se musí cítit podvedeni nebo okradeni. Koupili to vědomě a ze své svobodné vůle a pokud byli ochotni uvedenou částku zaplatit, je to jen jejich věc. Každý si přeci může sbírat co chce - a kdyby se někdo rozhodl, že si vybuduje sbírku složenou jen ze samých padělků - kdo mu v tom zabrání? Jinými slovy: lze se rozhořčit, ale to je tak vše, co se proti tomu dá dělat. A než skončím: proč se ke škodě pošty padělají běžné známky a ne sběratelsky ceněné exempláře? Právě proto, že jde o běžné známky, které lze celkem snadno rozhodit do oběhu: do novinových stánků, trafik, možná i do papírnictví. Většina zákazníků uvedených obchůdků filatelisté nejsou a nemají šanci takovéto padělky odhalit. Takže si přivydělají sami padělatelé, ale i obchodníci z těch obchůdků, kde byly padělané známky dány do prodeje. A pokud na to někdo dodatečně přijde (např. pozorný filatelista), nepochybně vzápětí skoupí vše, co může - a pak už je to jen věcí domluvy s nějakým filatelistickým obchodníkem, aby se brzy objevily na trhu. Tohle je jeden z pravděpodobných mechanismů, jak se neupotřebené padělky mohou objevit na světle. Netvrdím, že jediný, těch způsobů je asi více, tento se jeví jako nejpravděpodobnější.
RE: Jaké je místo padělků ve sbírkách?292
Vložen: 23. 04. 2003 - 18:03:11Odpovědět
Váš pohled je samozřejmě věcný a je pravdou, ale jde o to že padělek ke škodě pošty a jeho vlastnění je podle mého názoru i trestným činem. Jak jsem psal dle mého názoru je to to samé jako vlastnění falešné bankovky. Víte myslím že několik obchodníků dokaže vytvořit takovou paseku a zmatek ve filatelii že se jejich prodejní kampaní dá sbírat a prodávat snad všechno. Prodávají tyto padělky ke škodě pošty, ale třeba i v poslední době se roztrhl pytel z černotisky, které nejsou oficiální od české pošty a mnoho dalších nesmyslů, které bych já ve filatelii raději neviděl. Nebo můžou existovat, ale nechápu jak se tak hodně můžou prodávat a za takové nehorázné peníze. Je to asi spíše věc obchodu a do toho se mi raději nechce nahlédnout, ale já osobně tyto hlouposti sbírat nebudu, ale ostatním nebráním klidně za tyto bezcenosti utrácejte. Jde o to že podle mého názoru se jedná opravdu o podvod, protože většinou to je bezcený nefilatelistický materiál za pár haléřů. Raději sbírejte filatelistický materiál a určitě nevěřte slovům že kupujete velmi dobrou investici do budoucnosti v podání padělku ke škodě pošty a že v budoucnu bude mít katalogové ocenění několik tisíc, protože jich je jen málo a srovnávají je s oblíbenými Vejprtskými padělky z první republiky a podobně. Proto můj názor na závěr. Opravdu si nic tohoto typu nekupujte nemá to cenu!
Padělek ke škodě pošty ano, ale na celistvosti.297
Vložen: 28. 04. 2003 - 11:00:32Odpovědět
Domnívám se, že padělky ke škodě pošty do specializované sbírky patří, ale jen použité na běžných (nefilatelistických) poštou skutečně přepravených celistvostech. Jde o dokumentaci doby a poštovního provozu. Dovedu pochopit i to, že vedle dopisu si přeje míst sběratel vedel zařazen i nepoužitý exemplář (např. pro studijní účely, kvůli lepu ap.), je ale třeba být opatrný jak ve při nákupu těchto padělků (cena mi 300 Kč připadá absurdní, sám jsem měl ke studijním účelům dva archy za nominál a kolegům, kteří chtěli mít bloky (kvůli porovnání perforace, lepu, papíru ad.) jsem je přenechával zdarma. Pokud někdo chce zaplatit takovou cenu za nepoužitý padělek, asi neví co s penězi. Doporučuji též zvýšenou opatrnost při posuzování toho, co je vůbec padělek ke škodě pošty. U některých nálezů (např. dopisnice CDV 23 (nevidomí) si dokonce dovedu představit, že možná ani tak nešlo o padělek ke škodě pošty, ale o padělek ke škodě sběratelů, který byl pro lepší prodejnost za padělek ke škodě pošty jen vydáván. Jak uvádí p. Jindra - může to být velmi výnosné a mnohem méně riskantní než tvorba jiných druhů padělků. Prokázat to samozřejmě nemohu, ale některé okolnosti v porovnání s jinými druhy padělaných CDV a známek, jsou nestandardní a jinak stěží vysvětlitelné.
- V. Schodelbauer

Přidat komentář