Nabídka našeho eshopu

Rakousko - čistá - č. 937-940

Rakousko - čistá - č. 937-940

  • Cena: 315 Kč

Padělek žilkované známky ČSR zobrazený v katalogu

Na stránce 291 katalogu MICHEL - Valuable Stamps of the World je pro cenový příklad vyobrazena žilkovaná známka z aukce David Feldman. Jedná se o poštovní známku (jednu z těch dvou žilkovaných), která v roce 2011 v ČR vyvolala aféru ohledně prodeje žilkovaných padělků. Díky upozornění dvou autorů Infofily (Z. Jindra a J. Petřík) a následného prokázání jsou známky v dnešní době jako padělky již řádně odhalené a také tak i označené. Na zadní straně těchto známek je již razítko – padělaný přetisk.

Padělek žilkované známky ČSR zobrazený v katalogu
Sken z katalogu MICHEL - Valuable Stamps of the World

Vydavatelství katalogu MICHEL pochopitelně nemůže nést zodpovědnost za vydražené a vyobrazené známky, a ani není možné se na ně zlobit, když se k nim informace z ČR o odhalených padělcích ke škodě sběratelů nedostanou. Samotné ocenění pro cenovou představu není problémové, ale vyobrazení odhaleného padělku již problémem může být. Sběratelé tuto známku můžou porovnávat se svou a dospět k mylnému názoru, že mají nebo kupují pravou známku. Proto na toto také obšírněji upozorňujeme.

Padělek žilkované známky ČSR zobrazený v katalogu
Sken z Filatelie 2/2011 – zadní strana známek z aukce D. Feldmana – 10080 a 10081 – Fischmeisterovy žilkované – dnes již známky mají označení - padělaný přetisk

Se zodpovědností Davida Feldmana jako provozovatele aukce, kde se uvedené padělky naposled prodávaly je to již horší. Na jeho obranu je, ale potřeba říci, že známky mají znalecké značky Gilbert a Karásek vč. znaleckého atestu Karásek. Tedy od tehdy uznávaných znalců. Dále je v aukčním katalogu uvedeno, že známky mají původ PROFIL (1998), což jejich důvěryhodnost tehdy při prodeji také zvyšovalo. Zde je, ale značný problém a konflikt informací.

Padělek žilkované známky ČSR zobrazený v katalogu
Sken z již zmiňované aukce D. Feldmana – provenance PROFIL 1998

O označení původ PROFIL (1998) v tomto katalogu se vedou po odhalení a prokázání padělků složité spory. Vyjádření pana Feldmana se snažíme získat a budeme Vás informovat na jakém základě do svého aukčního katalogu udal, že známky pocházejí z PROFILU a prodej do sbírky pana Fischmeistera je z roku 1998. O panu Fischmeisterovi bylo známé, že ke všem svým známkám přikládal nákupní doklady a tak věříme, že aukce Feldman dokáže tuto poznámku věrohodně vysvětlit. Nevěříme, že tak velká a prestižní aukční firma má zapotřebí vymýšlet si o původu známek.

Je také zajímavé, že tyto známky doposud nikdo jako padělky nereklamoval, ale veřejně bylo sděleno, že je údajně koupil zpět ten, kdo je v roce 1998 prodal do sbírky pana Fischmeistera. Je otázkou zda byl rozdíl mezi kupní cenou z roku 1998 a tou poslední uhrazen a zda se nejedná jen o krytí, aby prodejce padělků nemusel hradit kompletní částku z roku prodeje, která byla pravděpodobně o dost vyšší než ta z aukce Feldman. Zároveň se prodejce padělků pochopitelně obával i odhalení. Celý případ je v tomto světle velice závažný.

Za redakci Infofila.cz – Zdeněk Jindra a Jaromír Petřík


Autor: Redakce | 10. 10. 2014

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

  • Cena: 519 Kč
Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na flash disku

Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na flash disku

  • Cena: 999 Kč