Nabídka našeho eshopu

Albové listy A4 Československo (1945-1992), nezasklené, zvýhodněný komplet (742), 10x desky, 10x archivní box,

Československo 1945-92, zvýhodněný komplet-plná verze (742 listů) + 10 ks desek se zlatotiskem a archivními boxy (zaplatíte pouze 9 ks desek a archivních boxů a 1 desky a 1 arch.box získáváte zdarma)

  • Cena: 12143 Kč

Kolumbus a Nový svět (část 5)

Dříve než obraz Václava Brožíka „Kolumbus na dvoře španělském roku 1492“ spatřil světlo světa, namaloval Brožík čtyři studie, jednak postav obrazu v životní velikosti a také zmenšený obraz celku. Tři z těchto studií, přestože byly v Národní galerii v Praze inventovány do let 1967 respektive 1970, jsou dle údajů Katalogu NG z roku 2003 v současné době nezvěstné.

Existuje pouze jedna z nich, ale ta nejdůležitější – „Studie Kryštofa Kolumba k obrazu Kryštof Kolumbus na dvoře španělském roku 1492“ (dále Studie). Je to olej na plátně velikosti 91 x 75 cm, který třicetiletý Brožík namaloval v roce 1881. (obr. 1) Obraz je v Galerii moderního umění v Hradci Králové od roku 1965.

Kolumbus a Nový svět (část 5)
Obr. 1

Rozhodl jsem se společně s předsedkyní Společnosti malíře Václava Brožíka (dále Společnost) paní Bumbálkovou, zajet do Hradce Králové a obraz Studii spatřit na vlastní oči. Po krátké korespondenci s ředitelem Galerie panem Rybičkou nám bylo umožněno shlédnutí a vyfotografování obrazu (bez stativu a bez blesku). Obraz se nachází v depozitáři Galerie a není veřejnosti přístupný. Zdůvodnili jsme náš badatelský zájem o Brožíkův obraz a dne 14.10.2011 jsme se dočkali (obr 2). Podle našeho mínění je obraz v dobrém stavu bez trhlin či ztráty části barvy pouze s patinou odpovídající jeho stáří. Podle sdělení pana ředitele od roku 1965 nebyl u nich obraz restaurován. Zda byl obraz restaurován před tímto datem jim není známo.

Kolumbus a Nový svět (část 5)
Obr. 2

Poděkovali jsme za nevšední a jedinečný zážitek a odjeli plni dojmů zpět domů. Společnost se rozhodla Studii uveřejnit na kalendáříčku pro rok 2013, který obdržel každý člen Společnosti a část sloužila propagačním účelům. (obr. 3)

Kolumbus a Nový svět (část 5)
Obr. 3

V Galerii v Hradci Králové až do naší návštěvy zřejmě netušili, co mají ve svých sbírkách za poklad (bohužel v depozitáři). Dovedu si představit , jak by se tento obraz vyjímal v některé renomované galerii před zraky návštěvníků. Jako perličku bych chtěl uvést, že v momentě, kdy Američané chtěli zakoupit do svého Kapitolu originál obrazu Brožíka „Kolumbus…“, který je v hotelu Fairmont v Kanadě, ministr kultury Quebecu udělil obrazu titul „Kulturní jmění“, skutečné dílo historické, které nikdy nesmí opustit Quebec. (obr. 4) To nepotřebuje další komentář.

Kolumbus a Nový svět (část 5)
Obr. 4


Autor: Ing. Emanuel Lukeš | 8. 4. 2014

Komentáře

obdiv k badatelskému úspěchu

Přidat komentářZobrazit komentáře


Nabídka našeho eshopu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

  • Cena: 450 Kč
Rakousko - čistá - č. 937-940

Rakousko - čistá - č. 937-940

  • Cena: 315 Kč