Kde domov můj? 1934 - pokračování

Již v předcházejícím článku jsem psal o mém záměru statisticky vyhodnotit rozměry aršíků "KDM 1934", a proč vlastně mají různé velikosti. Psal jsem, že jsou ve dvou velikostech, což je důsledkem použitého postupu tisku, kdy byl navlhčený papír vkládán do stroje ve směru jeho vláken, nebo naopak kolmo na tento směr. Ale jak rozlišit a vědět, jestli aršík je "širokého" či "úzkého" typu?

Pouze změřit samotný papír nestačí! Od filatelistického znalce, Dr. Ing. Františka Beneše - autora katalogů ČSR, jsem obdržel starý obrázek aršíků s vyznačením způsobu měření, který se mu dostal do rukou po jednom německém sběrateli.

Zároveň mi píše:
Skutečně důležitý pro zařazení aršíku do skupiny "široký" nebo "úzký" není rozměr jejich papíru, u nějž nikdy není jisté, zda není dodatečně zmenšený, ale rozměr jejich tisku, který navíc s původním rozměrem papíru přímo souvisí, a přitom je případnými dodatečnými zásahy nezměněný.

Kde domov můj? 1934 -  pokračování


Způsob měření šířky tisku je "od lístku k lístku" a měření výšky tisku je "od noty k notám". Zde se naše pátrání po co největším počtu rozměru aršíku "KDM? 1934" k dnešnímu dni, tedy 4. květnu 2003, nachází.

Přispějete k jeho dalšímu rozvinutí a zpřesnění i Vy? Pokud vlastníte aršíky "Kde domov můj? 1934", pošlete mi, prosím, mailem jejich rozměry na mojí adresu. Šířku tisku a papíru + výšku tisku a papíru. Tedy čtyři údaje na aršík.

Všechny zaslané údaje budu průběžně zveřejňovat na své stránce. Postupně bychom snad mohli společnými silami vytvořit dobrou statistiku a pomoci tak i dalším sběratelům.

Aby výsledky byly co nejpřesnější, používejte, prosím, při měření přesné pravítko a snažte se měřit pečlivě a pokud možno na desetiny mm.

Všem ochotným spolupracovníkům a spolutvůrcům budoucího přehledu rozměrů aršíků "KDM 1934" předem velmi děkuji.


Na níže uvedené adrese můžete vyplnit formulář velikostí aršíků a odeslat ho na mojí adresu. Děkuji předem

hem.passagen.se/phstamps/mailform_cs.htm

Autor: Peter Hoffmann | 15. 5. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář

Související články


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223