Kde domov můj?

Že nejdražší známky ČSR jsou ty s přetiskem "Pošta Československá 1919", to dobře víme. Ale když komukoliv řeknete, že sbíráte známky československa, okamžitě se Vás zeptá: Máte taky aršíky "Kde domov můj?"

Z toho se dá konstatovat, že i když ani zdaleka tyto aršíky nejsou nejdražší, ani nejvzácnější známky ČSR, jsou ale nejznámější! A to každého majitele těchto aršíků potěší.

Přestože jsou nejznámější, problémem je, že i u nich nacházíme "nezorané pole". Mám na mysli velikost aršíku. Že jsou ve dvouch velikostech, to víme. Že se tomu stalo tak, že navlhčené aršíky byly vkládané do stroje svisle nebo vodorovně, to taky víme.

Taky víme, že katalogy a Monografie I uvádí jejich velikost na:
Úzké: 173,5 mm x 286 mm
Široké: 174,5 mm x 284 mm

Ale taky známe citát ing. Pavla Pittermanna :
"Měření uváděná v katalozích jsou vždy jen orientační a pokud vím, zatím nikdo neměl k dispozici pro měření takové množství aršíků, aby mohl vytvořit odpovídající a reprezentativní statistiku."

Zde, vážení čtenáři, byste mi mohli pomoci!

Jestli vlastníte aršíky KDM a víte, že nejsou zastřižené, prosím přidejte do komentářů tohoto článku velikost Vašich aršíků. Tím bychom snad mohli vytvořit dobrou statistiku a pomoci dalším zákazníkům a sběratelům. Prosím používejte velmi přesné pravítko a měřte na desetiny mm. Předem děkuji.

Velikost mých aršíků je:
Hnědý 1 Kč: 175 mm x 285 mm
Modrý 2 Kč: 174,5 mm x 283,5 mm

Kde domov můj? Kde domov můj?


Zdraví Vás Peter Hoffmann


Autor: Peter Hoffmann | 5. 2. 2003

Komentáře

aršík

Přidat komentářZobrazit komentáře