Nabídka našeho eshopu

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

  • Cena: 519 Kč

Franklin D. Roosevelt a jeho vášeň pro filatelii

Franklin Delano Roosevelt, 32. prezident Spojených států amerických, je známý pro svou roli v boji proti Velké hospodářské krizi a vedení země během druhé světové války. Méně známým, avšak fascinujícím aspektem jeho života je jeho vášeň pro filatelii, tedy sběratelství poštovních známek. Tato záliba představovala nejen zdroj osobní radosti, ale také prostředek diplomatického jednání a kulturní výměny.


Franklin D. Roosevelt a jeho vášeň pro filatelii


Raná léta a začátek sběratelství


Rooseveltův zájem o poštovní známky se začal projevovat již v dětství, když mu bylo osm let. Jeho strýc, Robert Barnwell Roosevelt, mu tehdy dal svou vlastní sbírku jako dárek. Mladý Franklin se do sběratelství ponořil a rozšířil svou sbírku o tisíce známek z celého světa. Tato záliba ho provázela i během jeho studií na Harvardu a později na Kolumbijské univerzitě.


Vliv filatelie na politickou kariéru


Jako prezident Spojených států amerických pokračoval Roosevelt ve své filatelistické vášni. Pravidelně se setkával se svým filatelistickým poradcem, George T. Turnerem, s nímž se radil o nových poštovních známkách a doplňoval sbírku. Filatelie také přispěla k uvolnění atmosféry a k upevnění vztahů s diplomaty a politiky z různých zemí.

Roosevelt dokonce inicioval vydání několika emisí poštovních známek, které měly připomínat důležité události a osobnosti. Například v roce 1934 představil sérii známek "National Parks", která měla upozornit na krásu a význam národních parků USA.


Rooseveltova filatelistická sbírka


Rooseveltova sbírka poštovních známek zahrnovala více než 1,2 milionu kusů, které byly uloženy v desítkách alb. Sbírka pokrývala různé oblasti a období, od prvních emisí „Penny Black“ z roku 1840 až po známky z období druhé světové války. Kromě toho obsahovala i vzácné kousky, jako byly například první vydání amerických a britských známek nebo unikátní emise z doby války.


Diplomatický a kulturní význam sbírky


Rooseveltova filatelistická sbírka nebyla pouze osobním koníčkem, ale hrála také významnou roli v diplomatických a kulturních aktivitách. Jeho vášeň pro sběratelství mu umožnila navázat a udržovat kontakt s politiky, diplomaty a sběrateli z celého světa. Filatelie se tak stala prostředkem kulturní výmény a vzájemného porozumění mezi národy.


Po Rooseveltově smrti


Po smrti Franklina D. Roosevelta v roce 1945 byla jeho sbírka poštovních známek rozdělena mezi několik institucí a jednotlivce. Část jeho sbírky byla nabídnuta v aukci, přičemž výtěžek byl věnován na podporu dobročinných organizací. Některé vzácné kousky byly také darovány muzeím a institucím, jako je Smithsonův národní poštovní muzeum ve Washingtonu, D.C., kde je dodnes vystavena část Rooseveltovy sbírky.


Závěr


Franklin D. Roosevelt je jednou z nejvýznamnějších postav americké historie, jehož politický odkaz přetrvává i v současnosti. Jeho filatelistická sbírka, která zahrnovala více než 1,2 milionu známek, je však důkazem toho, že i za zdmi Bílého domu měl tento prezident své osobní vášně a záliby. Filatelie se také stala prostředkem diplomatického jednání a kulturního mostu mezi národy, čímž obohatila jeho politický odkaz o další dimenzi.Autor: Redakce | 22. 3. 2023

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Perfotronic od firmy SAFE

Přístroj pro přesné měření zoubkování na poštovních známkách

Dodání do 12 pracovních dnů

  • Cena: 7375 Kč
PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři 1. dívky

PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři první dívky

  • Cena: 189 Kč