Nabídka našeho eshopu

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

  • Cena: 935 Kč

Burzy v Kulturním domě barikádníků

Na mnoha sběratelských burzách i na internetu jsem se opakovaně dozvěděl, že v Kulturním domě barikádníků (KDB) v Praze - Strašnicích se třikrát týdně pořádají burzy filatelie a filokartie. Nechtělo se mi věřit - opravdu třikrát týdně? Jsem zvyklý chodit na burzu Klubu sběratelů kuriozit, která se však koná jen jednou měsíčně.

Proto jsem burzu v KDB několikrát navštívil, zatím jen ve středu. Musím se přiznat, že při první návštěvě jsem si nebyl jistý, zda jsem na správném místě - vchod do KDB připomíná spíše vchod do restaurace IV. cenové skupiny. Nakonec jsem však nelitoval, návštěvnost i nabídka je velmi dobrá.

Burzy v Kulturním domě barikádníků


Tentokrát jsem se sem konečně vydal i o víkendu. Zajímalo mne především, kolik sběratelů se zde setkává a jaké obory jsou v nabízeném zboží zastoupeny. Vyhledal jsem tedy zástupce organizátorů, předsedu Klubu filatelistů 00-06 Slovan Praha pana Štekrta, který mi poskytl několik informací o zde pořádaných burzách a o činnosti jejich klubu.

Jak často se zde filatelisté a filokartisté scházejí?

Setkání zde v KDB organizují v podstatě tři sdružení filatelistů. Každou středu v odpoledních hodinách je to Klub 00-10 a tato setkání začínají přibližně v 15 hodin. Sobotní setkání, která se konají mezi 7.30 a 11.30, organizuje náš Klub 00-06 Slovan Praha. V neděli se zde schází členové Klubu 00-01 v podobném čase. Setkání se konají po celý rok kromě prázdninových měsíců.

Kolik lidí se na jednotlivé schůzky resp. burzy přijde podívat?

Myslím že na všechny tři akce zde v KDB dochází přibližně stejný počet sběratelů. Asi 90 účastníků si zakoupí místo pro prodej, dalších 200 až 250 návštěvníků se přijde jen podívat, tzn. vyměňovat a nakupovat. "Stolečkáři" si mohou místo pro prodej zakoupit jednorázově i předplatit na delší dobu dopředu.

Burzy v Kulturním domě barikádníků


Co vše je možné zde získat?

Kromě všeho z oboru filatelie je zde možné najít nabídku i z řady dalších sběratelských oborů, např. filokartie (ta je po filatelii asi nejčastěji zde zastoupeným oborem), filumenie, numismatiky. Řada sběratelů zde nabízí - především jako doplňující zboží - také telefonní karty naše i zahraniční.

Podporuje Váš klub mladé filatelisty a filokartisty?

Protože jsme filatelistický klub, podporujeme zájemce o známky. Ještě před deseti lety to bylo téměř 30 mladých sběratelů, dnes se jejich počet snížil na asi jen 6-8. Do našich řad je přivedou především jejich rodiče - sběratelé. Ale jen velmi málo mladých lidí u tohoto koníčku zůstane, většinou se jejich pozornost obrátí na dnes modernější koníčky. Pár z nich se vrátí ke sbírání v pozdějším věku. Naše pomoc spočívá především v předávání teoretických základů filatelie a poznatků v organizaci a katalogizaci sbírek.

Burzy v Kulturním domě barikádníků


Jaké další akce Váš klub organizuje?

Musím přiznat že počet akcí pořádaných naším klubem se snižuje, především z finančních důvodů - vyplývá to z toho, že i počet našich členů je stále nižší a také klesá i počet zájemců o předplacené místo u stolů. Přesto se snažíme organizovat různé akce, především zájezdy na filatelistické a filokartistické výstavy. Součástí takových zájezdů jsou také návštěvy kulturních a historických objektů, např. hradů a zámků. Pro naše členy zajišťujeme také odbornou literaturu, kterou si mohou půjčovat, např. kompletní katalogy Michel.

Děkuji za rozhovor. Petr Zaoral - převzaté z www.filokartie.cz


Autor: Redakce | 17. 3. 2005

Komentáře

4limart

Přidat komentářZobrazit komentáře


Nabídka našeho eshopu

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

  • Cena: 519 Kč
PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři 1. dívky

PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři první dívky

  • Cena: 189 Kč