Nabídka našeho eshopu

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

  • Cena: 519 Kč

Známková země Grónsko

Největší ostrov světa – Grónsko, autonomní součást Dánského království – má zajímavou poštovní historii, která souvisí s jeho polohou, klimatickými podmínkami, osídlením i historií. Původními obyvateli ostrova jsou Inuité, příbuzní obyvatelům Aljašky a arktické části Kanady.

Od 10. století ostrov často navštěvovali Vikingové. Erik Rudý (* asi 905 - † asi 1003) dal ostrovu jméno „Zelená země“ (Grónsko). K osídlování ostrova Evropany dochází však až od roku 1721, kdy na ostrov přichází norský misionář Hans Egede (OBR.1) spolu s nevelkou výpravou. Založil zde první osadu Godthaab (dnešní Nuuk). O zavedení poštovních služeb nelze v té době ještě hovořit.

Známková země Grónsko

V roce 1774 získala poštovní licenci pro Grónsko společnost Kongelige Grønlanske Handel. Rozvoj poštovních služeb byl však kvůli arktickému klimatu velmi pomalý. Poštovní spojení s Evropou bylo v období plachetních lodí sporadické – v letním období připlouvala každé léto obvykle jediná loď s poštou. To se změnilo koncem 19. století, s érou parníků. Přesto to bylo jen několik plaveb – dvě až pět v letní sezoně.

První, a to výplatní balíkové známky se objevují v roce 1905. Známky jsou bez označení země, pouze s grónským znakem, nápisem PAKKE-PORTO (balíkové poštovné) a nominální hodnotou (OBR.2). Vydala je zmiňovaná Kongelige Grønlanske Handel, která byla od roku 1774 držitelkou poštovní licence. Jednalo se převážně o balíkovou poštu. Dopisy byly až do roku 1959 doručovány uvnitř Grónska bezplatně. Pošta odesílaná mimo ostrov byla vyplácena balíkovými známkami.

Známková země Grónsko

V roce 1938 převzala veškerý poštovní provoz Královská dánská pošta a vydala první poštovní známky pro Grónsko. Aršík z roku 2013 s vyobrazením první grónské známky připomíná 75. jubileum od převzetí poštovního provozu dánskou poštou. (OBR.3)

Známková země Grónsko

Když v dubnu 1940 okupoval Hitler Dánsko, veškeré spojení mezi Grónskem a Dánskem ustalo. Díky strategické poloze nalezlo Grónsko spojence ve Spojených státech amerických. Počátkem roku 1945 byla vydána serie grónských známek vytištěných v Tiskárně cenin v New Yorku, tzv. American Issue (OBR.4)

Známková země Grónsko

Pro úplnost nutno vzpomenout soukromé známky Thule. Vzhledem k obtížnému lodnímu spojení se severozápadním okresem Grónska – Avanersuaq, tento požádal dánskou poštu o povolení zřízení si vlastního poštovního spojení. 6.7.1935 byl souhlas udělen včetně povolení vydání vlastních poštovních známek (OBR.5). Tato privátní pošta byla provozována pouze do roku 1937.

Známková země Grónsko


Autor: Jaroslav Tomandl | 1. 6. 2015

Komentáře

Grónsko

Vikingové a Grónsko

Přidat komentářZobrazit komentáře


Nabídka našeho eshopu

Digitální mikroskop Flex

DigiMicroscope Flex je ideální nástroj pro všechny, kteří potřebují prozkoumat malé předměty nebo povrchy s vysokým rozlišením a zvětšením.

  • Cena: 2487 Kč
Modrý Mauritius v Terezíně

Nová kniha Modrý Mauritius v Terezíně od vedoucího redaktora Infofily Zdeňka Jindry.

  • Cena: 249 Kč