Zdražení poštovného do Evropy

Tak nám potichu zdražilo od 1. ledna 2017 poštovné do zahraničí. Za obyčejnou listovní zásilku do 50 gramů do Evropy zaplatíme 32 Kč. To je zdražení o 18,5% proti poštovnému v roce 2016. Česká pošta přitom i nadále nerozlišuje prioritní a ekonomickou listovní zásilku do Evropy.

Slušné zdražení! Spíš bych měl říct „neslušných 18,5%“. Když si to například porovnáme se sousedním Německem, kde je poštovné do Evropy 0,90 EUR (to je při středním kurzu devizy 24,32 Kč), naše pošta je dražší o 7,70 Kč. Stejné poštovné do Evropy má za prioritní listovní zásilku i Slovensko, pokud tam odesilatel zvolí 2.třídu, pak je poštovné 0,80 EUR. A pokud letos Česká národní banka uvolní kurz koruny, může být ten rozdíl ještě větší.

Čím to asi bude? Dospěl jsem k jednoduchému vysvětlení. Naše pošta nám tímto zdražením chce asi usnadnit frankování listovních zásilek, jednoduše nalepíme dvě písmenkové poštovní známky „A“, anebo jednu „Z“, „A JE TO“.

Existuje ještě jedno vysvětlení, které by mi jstě potvrdili i ekonomové – naše pošta je státní podnik – je teda neekonomická jako každý státní podnik kdekoliv v Evropě, a my na její špatné hospodaření přispíváme našimi daněmi, a navíc si pošta takhle vypomahá z našich peněženek zdražováním poštovného.

Autor: Jaroslav Tomandl | 17. 1. 2017

Komentáře

Sorry

RE: Sorry

RE: Sorry

RE: Sorry

Ještě jednou Sorry

RE: Ještě jednou Sorry

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223