Nabídka našeho eshopu

Výzkum vesmíru - č. 2024 - I. typ - čistá

Výzkum vesmíru - č. 2024 - I. typ - čistá

  • Cena: 90 Kč

Využíváme výpočetní technologii ve filatelii dostatečně?

Tento můj drobný příspěvek je úvahou o tom, jestli my filatelisté plně využíváme počítače ke své práci a vzdělávání.

CD a DVD katalogy, www katalogy a galerie

Mnohé se za poslední rok změnilo. Díky naší aktivitě se na náš trh dostalo mnoho titulů multimediálních katalogů poštovních známek z dnes již známé edice World Philately. Vyšly již takové tituly jako:
Česká republika (1993-2004) ... zde zakoupíte!
Slovenská republika (1993-2004) ... zde zakoupíte!
Československo I. (1918-1939) ... zde zakoupíte!
Rakousko (1850-1918) ... zde zakoupíte!
Protektorát Čechy a Morava (1939-1945) ... zde zakoupíte!
Slovenský stát (1939-1945) ... zde zakoupíte!
V přípravě: Československo II. (1945-1992) a Uhersko (1871-1918) a další…

A co je cílem těchto katalogů? Neustálé zdokonalování každoročně vydávaných verzí. Co se dá doplňovat? Prakticky všechno. Místa je díky tomuto modernímu publikování dostatek a prakticky nekonečno, takže každá další verze by měla být čím dál lepší a rozsáhlejší. Je možné doplňovat seznamy deskových vad včetně obrázků. Obrázky FDC, NL, PL. Data o rytcích a autorech poštovních známek. To co se díky nedostatku místa do tištěných katalogů nedostane, může být na těchto multimediálních CD. Je potřeba využít CD fulltextově a data mezi sebou propojovat, aby k ním byl co nejlehčí přístup. Díky těmto aktivitám jsme se dočkali i titulů, který u nás papírově vydané snad nikdy nebyly. Jako například katalog císařského Rakouska 1850-1918. Což je určitě unikátní počin a určitě budou následovat další. Katalogy se mohou v budoucnu překládat do dalších mezinárodních jazyků. Například do němčiny a angličtiny a tím je budou moci využívat i sběratelé v zahraničí, kteří češtinu tak dobře nezvládají. Jaká je dle mého názoru největší výhoda multimediálních katalogů? Pokud máte tištěný katalog a v něm zobrazenou barevnost známky, zaleží na tom jak to tiskaři při tisku katalogu chytnou a barvu odhadnou. Není to nic jednoduchého a originálu se přiblížit nedá. Na CD katalogu vidíte originál a to je obrovská výhoda. Můžete si na svém monitoru zobrazit barevnou odchylku tak jak opravdu existuje a ve zbarvení jaké opravdu má. Dle mého názoru je tedy největší výhodou multimediálních katalogů jejich realita, že známky jsou takové jaké jsou v reálu.

Databáze dosáhlých cen z našich aukcí a reálné oceňování poštovních známek

Určitě to znáte. Ceny poštovních známek na našem trhu jsou pohyblivé a jen stěží je dnešní tištěné katalogy správně odhadují. Ceny v katalogu jsou orientační a v některých případech vůbec nedokáží odhadnout aktuální zájem o dané zboží a jeho cenovou relaci, a to hlavně díky tomu, že nejsou tak často vydávané a ceny jsou tím pádem zastaralé. Některé rozdíly jsou dokonce mimořádně i v tisícových částkách, což může být při neznalosti aktuálního stavu na trhu hodně ztrátové. Tento problém by mohla vyřešit dobře naprogramovaná databáze dat, do které by se aktuálně zapisovaly dosažené částky ze všech aukcí v ČR a možná i v cizině. Tyto data by se vyhodnocovala a byla by aktuálně z www stránek stahovatelná a mohla by se použít a nahrávat do multimediálních katalogů. Znamenalo by to nejen spolupráci všech aukcí na našem trhu (o jejích ochotě se dá někdy pochybovat), ale i rozsáhlou práci při vyhodnocování dosažených částek na trhu, které se někdy od aukce k aukci liší. Dle mého názoru reálná cena by měla být 10% nad průměr dosažených částek v aukcích. Těžko odhadnout, jak by to celé fungovalo a kdo by se do této „piplačky“ vůbec zapojil.

Program na rozpoznávání padělků a srovnávání dat s originálem

Není to žádné SCI-FI, jak si někdo myslí, ale reálná šance, že někdy v budoucnu by díky nějakému dobře vypracovanému českému programu nebylo zapotřebí znalců. Něco podobného má myslím již vydavatelství MICHEL, ale nejsem si jistý, jak přesně to funguje, ale dal by se vytvořit program, který by pracoval následovně. Při zapnutí tohoto programu by se pomocí scanneru nasnímal obrázek dané právě zkoušené poštovní známky v co největším rozlišení. Tento obrázek by se porovnal s programem, který by obsahoval všechny originály a data, kteří znalci ke zkoumání pravosti využívají a výsledek by byl v řádě několika sekund zobrazen. Počítač by ohlásil, zda-li se jedná buď o padělek nebo originál a šance, že se počítač splete je nízká, pokud by to byl opravdu program dobře vyladěný. No nezní to dobře? Reálné to je, jenže je na tom hodně práce, se kterou bychom někdy měli začít. Počítač se vlastně již ke zkoušení používá, jenže aby byl program opravdu dobrý, musel by mít v sobě lidskou logiku. V některých článcích našich znalců (například od p. F. Beneše) je tato logika a myšlení vidět, což by se jen stěží do takto vytvořených programů dalo zabudovat. Stěží, ale určitě postupně nějakým srovnávacím způsobem dalo. Znalci s počítači již samozřejmě pracují a ve velkém rozlišení zkoumají podobnost s originálem, například přetisků PČ 1919 a dalších. Dělají s ním rozbory barev a spousty dalších testů. Myslím si tedy, že by bylo reálné něco takového sestavit, ale opět je to velice pracné a dá se říci, že ochota znalců na tomto softwaru spolupracovat je prakticky nulová, protože v našem znalectví se točí spousty peněz a tento software by jim příjem ze zkoušení známek postupně umrtvil.

Mediální informace ve výpočetní technologii

Tak toto díky internetu běží zcela jistě svižně. Již si filatelisté zvykli na existenci internetu a plně ho k vyhledávání informací využívají. Díky naší Infofile, ale i jiným www stránkám, máte na internetu k dispozici opravdu spousty informací. Co by se ale dalo doplnit? Tak především mi schází archívy článků ze starších čísel časopisů. Například archív časopisu Filatelie a Merkur-Revue. Kdyby tento archív byl vydán přehledně na CD, určitě by o to byl zájem, protože by se v něm rychle dali vyhledávat informace, což by usnadnilo i práci publicistům a naši filatelističtí novináři by tak pracovali o mnoho svižněji. Zatím vím jen o tom, že se připravuje archív článků zpravodaje Společnosti sběratelů ČSR známek. To bude určitě velice zajímavé dílo. Dále by to chtělo vydat velkou fulltextově bohatou encyklopedii filatelie.

Závěrem

Na několika příkladech jsem Vám ukázal sílu výpočetní technologie, která by nám mohla v budoucnu náš koníček filatelii velice zpříjemnit. Já mohu jen za sebe slíbit, že se o vše z těchto ambiciózně znějících plánů pokusíme, i když v některých případech půjdeme sami proti zdi a horko těžko budeme data pro naše projekty získávat, ale opravdu se o to pokusíme a časem Vám naše vydavatelství vše z těchto plánů nabídne. Uvítáme možnou diskuzi pod příspěvkem.


Autor: Zdeněk Jindra | 24. 9. 2005

Komentáře

/skalí výpočetní techniky a duševního vlastnictví

můj názor

Myslím, že znalců by neubylo

Článek přehání

RE: Článek nepřehání!!

přátelé, rozum do hrsti.

RE: Článek přehání

RE: Článek nepřehání

Přidat komentářZobrazit komentáře


Nabídka našeho eshopu

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 101

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 101

  • Cena: 935 Kč
Katalog poštovních známek World Philately - Česká republika (1993-2021) na flash disku

Katalog poštovních známek World Philately - Česká republika (1993-2021) na flash disku

  • Cena: 399 Kč