Večerníček - A

Datum vydání: 18. února 2015
Název emise: Večerníček - A
Nominální hodnota: 13 Kč
Katalogové číslo: 840
Výtvarný návrh Radek Pilař
Tiskové listy:á 40 ks známek
Rozměr obrázu známky: 30 x 23 mm
Druh tisku: plnobarevný ofset

Večerníček - A

Námět známky:

Na známce je Večerníček rozdávající noviny.
Legendární postavička Večerníčka oslaví v roce 2015 neuvěřitelných 50 let své nepřetržité přítomnosti na televizních obrazovkách. Dennodenně a neúnavně už půl století rozdává maximálně pozitivní emoce všem divákům.
Symbolem pořadu je kreslený chlapec Večerníček v papírové čepici ve znělce, která pohádkové epizodě předchází.

Předchůdce Večerníčků byl pořad Stříbrné zrcátko, který začal své vysílání v roce 1963, v nedělním podvečerním čase. Od 2. ledna 1965 byl Večerníček ucelenou formou s pravidelným nedělním vysíláním. Výtvarník Milan Nápravník je zakládajícím tvůrcem a prvním dramaturgem Večerníčku. Postavičku Večerníčka vytvořil významný představitel českého výtvarného umění Radek Pilař, který v některých ohledech doslova předstihl dobu. Už v šedesátých letech začal s filmovými experimenty, do toho ilustroval pro děti, věnoval se tvorbě pro tehdejší Československou televizi. V neposlední řadě se zejména v devadesátých letech zabýval videoartem, jehož je v Česku zakladatelem. Animovaná znělka Večerníčku je nejstarší televizní znělka v České republice. Ve svém konceptu „kluka – večerníčka“ v krátkém animovaném představení, před uvedením pohádky, již od léta roku 1965. Tvůrcem hudby byl Ladislav Simon. Pozdrav „Dobrý večer“ a „Dobrou noc“ namluvil tehdy šestiletý Michal Citavý (* 1959). První barevné vysílání začalo v roce 1973, od téhož roku je pořad vysílán každý den.

K nejznámějším Večerníčkům patří O krtkovi, O loupežníku Rumcajsovi, Pohádky z mechu a kapradí, O makové panence, Krkonošské pohádky, Říkání o víle Amálce, Maxipes Fík, Pat a Mat, Bob a Bobek, Mach a Šebestová. Česká televize vyrábí každým rokem několik nových příběhů. Od 1. ledna 2012 se vysílání pořadů přestěhovalo rozhodnutím nového vedení České televize z prvního programu na ČT 2. Od vzniku ČT :D (Déčko) 31. srpna 2013 je vysílán souběžně i tam.
Se známkou se vydává obálka prvního dne včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky je kresba Večerníčka v autě a je vytištěna plnobarevným ofsetem. Na razítku je Večerníček na houpacím koni a text: Praha, 18. 2. 2015.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Večerníček - A

Večerníček - A

Večerníček - A

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 24. 2. 2015

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223