Tizianova toaleta mladé ženy - Československo Pofis č.A1466

Československo vydává první emisi Umění Pofis č.1574-1578 v roce 1966. Od té doby uplyne letos celých 50 let a emise s reprodukcemi slavných obrazů pokračují i v České republice. Této první emisi však předchází reprodukce skvostného díla velkého Tiziana – Toaleta mladé ženy – na československém aršíku Pofis č.A1466, vydaném v roce 1965. Emise nese název Obrazárna Pražského hradu (OBR.1).

Tizianova toaleta mladé ženy - Československo Pofis č.A1466

Proč o tom dnes hovořím? Důvod je významný. Dne 15.prosince 2015 byla v Císařské konírně Pražského hradu zahájena výstava mimořádného významu s názvem „TIZIANO VANITAS – básník obrazu a odstínu krásy“.

Autor výstavy italský profesor Lionello Puppi, renomovaný znalec benátské renesance, o koncepci výstavy tvrdí: „Česká republika vlastní dva Tizianovy obrazy. Apollóna trestajícího Marsya v Kroměříži a Toaletu mladé ženy na Pražském hradě. První spadá do jeho pozdního období a citlivě reflektuje skepsi stárnoucího mistra. Druhé vzniklo v počátcích malířovy tvorby a je plné ideálů italské renesance. Kroměřížský obraz je slavný, zatímco pražský obraz je opomíjený. Rád bych přímou konfrontací s veleslavnou Flórou z Florencie i s dalšími Tizianovými malbami prokázal, že Pražský hrad vlastní významné dílo benátského renesančního umění, které neprávem stojí mimo pozornost odborníků.“

Tím si dovolím upozornit na to, že autorům výstavy se podařilo získat zápůjčku tak slavných obrazů, jakým je například Tizianova FLORA z Galerie Uffizi ve Florencii! Byla reprodukovaná například na poštovních známkách Itálie (OBR.2), Maďarska, Ruska a Bulharska.

Tizianova toaleta mladé ženy - Československo Pofis č.A1466

Návštěvníka okouzlí smyslné a tajuplné ženské podobizny, obvykle interpretovány jakožto alegorie marnosti – vanitas, zapůjčené z prestižních italských a dalších zahraničních institucí a soukromých sbírek z Itálie, Španelska, Švýcarska, USA, Monaka a dlaších zemí.

Výstavu obohacují dále portréty Tiziana, opět z Galerie Uffizi ve Florencii!

Výstava potrvá do 20.března. Vřele doporučuji její zhlédnutí. Jedná se skutečně o mimořádnou příležitost vidět spolu řadu Tizianovo obrazů a zúčastnit se oslavy naší Toalety mladé ženy.

Autor: Jaroslav Tomandl | 15. 1. 2016

Komentáře

Toaleta mladé ženy od Tiziána

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223