Sekce Známkové země celého světa – GEOPHILA

Tato sekce sběratelů známkových zemí celého světa byla založena s podporou Ing. Hynka Ondráška v říjnu 1989.

„Biblí“ se pro členy sekce stal Filatelistický atlas známkových zemí Bohuslava Hlinky a Ludvíka Muchy. Záhy propukla diskuse o kritériích vymezení známkových zemí a jejich jednotném uplatňování. Na základě této diskuse začala organizace vydávat aktualizované atlasy známkových zemí. Zatím vyšly světadíly Afrika, Amerika, Austrálie a Oceánie, Antarktis, Mezinárodní organizace. V současné době se pracuje na světadílech Evropa a Asie, které jsou obsahově nejrozsáhlejší a nejsložitější. Geophila je začleněna v organizační struktuře SČF jako občanské sdružení. V současnosti má Geophila 75 platících členů, ale sběratelů sbírajících známkové země je mnohem více.
Setkání všech členů pořádá pravidelně dvakrát ročně a vydává vlastní Zpravodaje. Dosud vyšlo 40 těchto Zpravodajů, kde jsou členové informováni o všech novinkách kolem dění v tomto sběratelském oboru. Geophila také začala pořádat vlastní aukce známkových zemí a v současné době i na internetu na adrese www.geophila.com.

Co se týká výstav, tak např. na výstavě Sběratel, či na národní výstavě v Jihlavě a ve Žďáru nad Sázavou získal Ing. Karel Bičovský 3x zlatou medaili a velkou pozlacenou získal ve Žďáru nad Sázavou 2004 Ing. Miroslav Šťotka. Další zlatou medaili získal exponát Ing. Černého. Problém geografilatelie je i otázkou kvalifikace jurymanů. Znát známkové země celého světa od roku 1840 včetně okupací a cizích pošt na území států vyžaduje neuvěřitelné znalosti. Zvládnout například území Číny,Indie, případně japonských okupací není vůbec snadné.

Pokud sledujeme filatelistické dění v tomto oboru v zahraničí, můžeme s hrdostí konstatovat, že sběratelé v České a Slovenské republice patří k absolutní světové špičce. A to jak sbírkami, tak znalostmi. To můžeme směle konstatovat i po shlédnutí výstavy Brno 2005, kde dost velká část území označené jako známkové země nebyla ve vystavovaných exponátech vůbec k vidění.

Co říci závěrem? Každý filatelista pokládá za to pravé „ořechové“ svůj obor na který je zaměřen. Filatelie jako taková je jenom jedna, tak si dovolíme touto formou prezentovat sekci sběratelů známkových zemí Geophila.

Záběry ze schůze sběratelů Geophily dne 14.5.2005 v Brně

Přednáší Doc. Ing. Jiří Marek, CSc

Sekce Známkové země celého světa – GEOPHILA

Sekce Známkové země celého světa – GEOPHILA


Autor: Jaromír Petřík | 22. 5. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223