Schůzka občanského sdružení Geophila Brno 2013

Jarní schůzka sběratelů známkových zemí Geophila proběhla již tradičně v Brně při příležitosti Veletržního setkání sběratelů v pavilonu A3 na brněnském výstavišti dne 20.4.2013.

Dá se říct, že tato schůzka byla tak trochu slavnostní, protože se konala při příležitosti vydání 60. čísla Zpravodaje, časopisu, který občanské sdružení Geophila pro svoje členy vydává. Nyní budu mluvit za sebe z pohledu návštěvníka veletržního setkání sběratelů. Jak jsem již uvedl, tento veletrh probíhal v pavilonu A3 brněnského výstaviště. Protože se tohoto setkání již zúčastňuji několik let, tak se pokusím porovnat tento ročník s předchozími. Jak všichni víme, období, kdy všichni sbírali všechno, a sběratelství vévodila filatelie, je dávno pryč a zvláště u mladé generace jsou tyto zájmy nahrazeny vysedáváním u počítačů a hraním počítačových her. Tak jsem byl zvědavý, jak zde bude mládež zastoupena. Upřímně řečeno, žádná sláva. Prodávající i kupující převážně "staré" známé tváře z minulých let. I když pár mladých sběratelů, kteří potvrzují výjimku z pravidla, se skutečně našlo. Veletrh jsem sice navštívil v sobotu, takže nemohu posoudit účast návštěvníků v pátek, ale oproti předchozím rokům jich určitě nepřibylo. Co se týká sběratelských materiálů, tak až na pár výjimek, jako třeba staré Rakousko, či některé známkové země, byla nabídka podobná jako v předchozích letech. Ale spíše mi připadlo, že i "stolkařů" trochu ubylo, než přibylo. Vzhledem ke svojí sběratelské specializaci jsem nekoupil nic, tak jsem si prohlédl vystavené materiály a "poklábosil" s některými známými.

Schůzka občanského sdružení Geophila Brno 2013

Schůzka Geophily proběhla nedaleko na Vinařské ulici v budově Národního centra zdravotnických oborů a začala slavnostním obědem. Setkání jako vždy zahájil předseda sdružení pan Jiří Marek. Po přivítání přítomných (sešlo se nás 27) se rozhovořil o filatelistickém atlasu amerického kontinentu, na jehož aktualizaci nyní pracuje. Mezi přítomnými potom pan Marek nechal kolovat koncept nového aktualizovaného vydání. Připomeňme si, že poslední aktualizovaný FAZZ Ameriky vytvořil Jiří Marek v roce 1998. Za tu dobu došlo k získání řady nových informací a též bude zpracovaný podrobněji s lepší obrazovou dokumentací.

Poté se Jiří Marek rozhovořil a liberalizaci pošt a poštovního provozu, kdy ve světě vznikají soukromé pošty. Konkrétně zajímavosti o soukromých poštách v Polsku, které zajišťují jen vnitrostátní provoz, nebo v Německu, které zajišťují i mezinárodní provoz ve spolupráci se státními poštami příslušných zemí. Dále jsme se dozvěděli informace o soukromých poštách v Argentině. Soukromé pošty je zajímavé téma, jejich historie se táhne od 19. století a v průběhu let vznikají i zanikají, jednak podle politické situace v příslušných zemích a též podle požadavků zákazníků, tedy trhu.

Po vystoupení Jiřího Marka se o slovo přihlásil Peter Valdner, který přítomné pozval na Bratislavské dny, sběratelskou burzu, která se v Bratislavě koná 8. června 2013.

Poté již následoval volný program s výměnou sběratelských materiálů mezi jednotlivými členy Geophily. Opět materiály, které se málokdy vidí i na zahraničních burzách. Mohu potvrdit, že sbírání známkových zemí je v naší zemi stále na vzestupu, což je ve filatelii něco výjimečného.

Psát obvyklou "frázi", že se setkání opět vydařilo, je asi zbytečné, to bychom se asi každý rok nescházeli v takto slušném počtu. Takže se již můžeme těšit na další "podzimní" setkání, které proběhne v Praze.

Schůzka občanského sdružení Geophila Brno 2013

Schůzka občanského sdružení Geophila Brno 2013


Autor: Jaromír Petřík | 22. 4. 2013

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223