Rozhovor s mladým vystavovatelem Standou Horákem

Standa je členem KMF 56-83 Fero Hornika Znojmo, což je jeden z nejúspěšnějších kroužků mladých filatelistů v ČR. Vede ho aktivní Stanislav Dušek, se kterým byl rozhovor v čísle 3/2004. Toto KMF již řadu let vychovává nespočet úspěšných vystavovatelů a účastníků filatelistických olympiád. Jedním z nich je i Standa Horák se kterým Vám přinášíme náš rozhovor.

Rozhovor s mladým vystavovatelem Standou Horákem


Řekni nám na začátek něco o sobě a popiš svůj filatelistický životopis.

Je mi 16 let a navštěvuji druhým rokem Gymnázium Dr. Karla Polesného ve Znojmě. Letos již pátým rokem navštěvuji také filatelistický kroužek, kde se mimo jiné účastním každý rok filatelistické olympiády. Na mých prvních dvou olympiádách jsem skončil již v krajském kole, ale v posledních dvou ročnících jsem na olympiádě zvítězil v kategorii B.

Kdo tě přivedl k filatelii a jak to u tebe všechno začalo?


Jako každý malý kluk jsem sbíral téměř vše co se dalo, chvíli autíčka, chvíli hokejisty a další a další věci. V osmi letech jsem dostal od svého dědy mé první album se známkami a právě tenhle moment mě přivedl k tomuto koníčku. Doma jsem si pak začal odlepovat známky z pohlednic, které nám chodily domů. Aktivně jsem začal sbírat a zajímat se o známky až v našem filatelistickém kroužku.

Co pro tebe filatelie znamená?

Filatelie pro leckoho znamená pouhopouhé sbírání známek a jejich uschovávání v zásobníku, ale já ji tak nevidím. Filatelie mě baví ne jen proto, že je to příjemné strávení mého volného času, ale dá se s ni prožít také hodně legrace a určitě získat mnoho zajímavých poznatků. Myslím si, že každý má nějaký svůj oblíbený koníček a pro mě je jím zcela určitě filatelie.

Jaká byla v tvých očích výstava v Brně?

Letošní výstava v Brně byla pro mě první filatelistickou výstavou, kterou jsem navštívil. Do té doby jsem vlastně ani pořádně nevěděl, co takové výstavy obnáší. Jelikož jsem byl na výstavě po celou dobu jejího otevření, měl jsem hodně času na prohlédnutí exponátů, poslechnutí zajímavých přednášek, projití filatelistických obchůdků a shlédnutí filatelistických rarit. Ve všech ohledech byla výstava super, alespoň pro mě a těším se, až budu moci navštívit další takové výstavy.

Jakou práci si zastával na Dětské poště?

Na dětské poště jsme společně s Honzou Regulou organizovali soutěže pro malé děti ve filatelistických testech a snažili jsme se jim přiblížit, co vše mohou od filatelie očekávat.

Který mládežnický exponát se ti na výstavě nejvíce líbil?

Na výstavě se mě líbilo několik mládežnických exponátů. Celkem mě i překvapilo kolik zajímavých témat může být. Nejvíce se mi líbil exponát Rakousko 1850 – 1918 od Michala Musila, ale zajímavý byl i exponát Děti světa – Hračky a Hry.

Byl jsi v Brně vyhlášen nejúspěšnějším mládežníkem (s nejvyšším počtem získaných bodů) na filatelistické olympiádě. Jak se na ně připravuješ?

Již několik měsíců před olympiádou dáváme společně s panem Duškem dohromady soutěžní miniexponát, který se pak naučím zpaměti vytvářet. Po celý rok si také soustavně opakuji teorii na filatelistický test, jak doma, tak i v našem kroužku.

Jak probíhají setkání ve Vašem KMF?

Scházíme se jednou týdně, přičemž já navštěvuji již kroužek pro pokročilé, kde se teorii věnujeme již trochu méně, protože ji už známe. Místo toho se věnujeme organizačním věcem, tvorbě našich exponátů a dalším věcem. Čas od času si napíšeme i nějaký filatelistický test za filatelistické odměny. Pan Dušek nám také vypráví legrační historky ze života, které nás často i pobaví.

Čteš časopis Mladý sběratel? Líbí se ti obsahově?


Přímo v našem kroužku mám možnost přečíst si tento obsahově velmi zajímavý časopis.

Jaký exponát vystavuješ? Plánuješ vystavovat nějaký nový?

Zatím jsem ještě nevystavoval žádný exponát, ale momentálně mám rozpracované dva: Evropská architektura, Dějiny a krajinná sféra zemí Českých.

Co všechno sbíráš? Věnuješ se kromě exponátu ještě nějakému námětu nebo sbíráš generálně?

Zprvu jsem sbíral všechny známky, které se mi podařilo sehnat, později jsem se specializoval na sbírání známek ČR, které nyní sbírám generálně. Teď také sbírám materiál k tvorbě mých exponátů.

Děkuji ti za rozhovor a přeji ti mnoho výstavních úspěchů.

Autor: Zdeněk Jindra | 4. 1. 2006

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223