Rozhovor s Ivanou Šárovou – novou nadějnou autorkou

Ivana Šárová překvapila filatelistickou veřejnost vydáním vynikající publikace T. G. M. 1923 monograficky popisující emisy jubilejních známek. Dnešní rozhovor je věnován našim čtenářům, kteří se z velké části ptají, kdo je vlastně tato nadějná autorka?

Do začátku rozhovoru řekněte našim čtenářům něco o sobě

*1976 Vyškov, po ukončení studií na vysoké škole jsem se odstěhovala do Prahy za svým manželem Milanem Šárou. Máme spolu dvě děti Marušku 6 a Honzíka 4, vedeme společně reklamní agenturu, tvoříme společně fotografie a manžel mne rovněž přivedl k filatelii.

Co všechno obnášelo vydání knihy T.G.M 1923?

Prvotní impulz vzešel od manžela. Pohlížel na známky jako na investici a hledal takovou českou známku, která je dobře chráněná proti padělání a zároveň je vydána v malém nákladu. To splňuje série jubilejních známek z roku 1923, zarazilo ho ovšem, že se v monografii píše, že v této sérii se nenachází žádné deskové vady. Pustil se tedy do sbírání dostatečného počtu těchto známek a hlavně velkých celků. Spolu se svým synovcem panem Ondřejem Machem známky třídili a hledali deskové vady. Pak už práce přešly na mne. Bylo třeba vady vybrat, roztřídit, dále u každé vady v maximální míře ověřit zda jde o vadu primární či sekundární. Druhou část prací tvořilo získání původních informací o vydání známek, zdrojů není mnoho, hlavně dobová filatelistická literatura, časopisy, katalogy. Vše jsem konzultovala s odborníky.

Jak probíhal křest knihy?

Skvěle. Kmotrem byl Aleš Cibulka a daroval mi známku s portrétem pana presidenta Klause, že prý je to námět na další knihu. Na známce prý musí být desková vada, když se na ní pan Klaus mírně usmívá.

Rozhovor s Ivanou Šárovou – novou nadějnou autorkou


Okouzlil Vás svět poštovních známek nebo jste to brala pouze jako práci?

Psaní knihy mne nesmírně bavilo, potkala jsem spoustu zajímavých lidí, kteří se stali mými přáteli. Nestala se ze mne sice vášnivá sběratelka, ale známky mne chytly a mám v této oblasti ještě nějaké plány a nápady.

Při přípravě knihy jste se určitě setkala s několika filatelisty. Kdo na Vás udělal dojem a pomohl Vám s knihou nejvíce?

Bez konzultací a rad odborníků by se mi kniha psala velmi těžko. Velmi mi pomohl pan Zdeněk Nygrýn a také Pavel Pittermann, Miroslav Vondřich, Petr Gebauer, Jan Klim.

Našla jste nějakou větší vadu, chybotisk nebo odchylku, kterou by stálo za to čtenářům představit?

Mě osobně se líbí vada na 50 h, č 6 – celá známka je tmavší a jedna linie na čele je velmi výrazná u 100h, č.23 – porušená nula v pravé číslici, 200h, pole č. 64 – zřetelná čára přes celý knír, vpravo. Dále u hodnoty 300h, č. 38 –prasklina v rámu vlevo dole

Objevila jste i podvod známého sběratele a přinesla první důkaz toho, že virtuální padělky existují a má význam na ně upozorňovat. Je otázkou co by se stalo, kdyby ony zfalšované „unikáty“ znehodnotily Vaší práci na zmiňované publikaci. Váš názor na tuto problematiku?

Vše co jsem publikovala, jsem si snažila maximálně prověřit, proto si vůbec takto otázku nekladu. Necítím to jako útok na mne, ale spíše jako podvod na všechny filatelisty a hlavně na EXPONET. Nerozumím tomu, proč někdo vůbec takové padělky vytváří

Prý jste dostala i nabídku přepracovat třináctidílnou monografii. Můžete nám k tomu říci více podrobností?

No tak to bylo asi tak trochu v euforii nad čerstvou knihou :-). K přepracování monografie je třeba tým kvalifikovaných odborníků. Myslím, že tahle práce čeká na nějakého nadšeného důchodce s hromadou volného času a obrovským zapálením pro věc.

Připravujete něco nového? Čemu se nyní budete věnovat?

Ve filatelii by měl následovat ještě dodatek mé knihy, dále plánuji zoorganizovat v centru Prahy výstavu určenou široké veřejnosti a přiblížit jim svět známek. Co se týče našich fotografii tak právě jsem se pustila do výběru snímků pro naši druhou knihu fotografiíí. Příští rok mne čekají dvě výstavy. Jedna z nich se bude konat v Karlových Varech v rámci filmového festivalu.

Co bude obsahovat dodatek Vaší knihy?

Vady budou rozebrány velmi dopodrobna a zveřejníme tedy i další vady. Dále to bude spousta tabulek s porovnáním cen oproti ostatním známkám, to vše bude velmi podrobné s ohledem na průsvitky, tloušťky papírů, samozřejmě se pokusíme ocenit i nově objevené vady s ohledem na jejich četnost.

Jak bude vypadat ona zmiňovaná výstava?

Mám již o výstavě docela zřetelnou představu, ale o tu se s Vámi ještě nepodělím. Zatím jsem ve fázi přípravy projektu, a nerada bych zveřejňovala věci, které jsou nyní spíše mým přáním či plánem než skutečností. Pokud následná jednání dopadnou dobře a má myšlenka bude mít reálnou naději na uskutečnění, určitě Vás i Vaše čtenáře budu informovat.

Plánujete psát pro některé odborné časopisy nebo internetové stránky o filatelii? Jsem si jist, že do knihy se určitě nevešlo všechno.

Nebráním se jednorázovým příspěvkům do jakýchkoliv odborných médií, ale určitě nemám ambice stát se pravidelným přispivatelem. Filatelie je pro mne opravdu jen jedním z více koníčků a času je málo. To co se nevešlo do mé knihy, by mělo zaznít především v připravovaném dodatku.

Jak se Vám zamlouvala výstava PRAGA 2008?

Líbila se mi, překvapil mne obrovský zájem a vysoká návštěvnost, ale jelikož je to má první výstava, nemám s čím porovnávat. Spoustu věcí jsem vůbec nestihla shlédnout, třeba jsem neviděla modrého Mauricia a také jsem nestihla zajít do Poštovního muzea na expozicí třídy filatelistické literatury.

Rozhovor s Ivanou Šárovou – novou nadějnou autorkou


Můžete v závěru rozhovoru ještě něco vzkázat našim čtenářům?

Snad jen to, že filatelie je prostě koníček, hobby, takže nejdůležitější je aby nás to bavilo, a vše ostatní jako medaile, zisky či prestiž by měly být jen vedlejším produktem této zábavy.

Rozhovor s Ivanou Šárovou – novou nadějnou autorkou


Děkuji Vám za rozhovor a těším se na Vaše nové filatelistické aktivity.

Autor: Zdeněk Jindra | 8. 12. 2008

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223