Nabídka našeho eshopu

Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na paměťové kartě

Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na paměťové kartě

  • Cena: 999 Kč

Redukce a retuše? Nesmysl

V posledním čísle časopisu Filatelie (6/2011) se shodou okolností (nebo záměrně?) objevily dva články, týkající se redukcí a retuší zejména na emisi Hradčany. V prvním příspěvku od p. Chudoby je jako redukce rozlišeno provedení opravy před tiskem a jako retuš oprava během tisku. Článek p. Káni popisuje retuš jako přidání kovu a redukci naopak jeho odebráním.

Je vidět, že ani dva jmenovaní autoři článků nemají jasno o pojmech redukce a retuš a jejich názory se rozcházejí. Podle p. Chudoby by např. retuš tečky za číslicí na hodnotě 20h v kresbě a) na 78.ZP/II. a III.TD byla retuší, protože byla provedena během tisku, podle p. Káni ta stejná retuš redukcí z důvodu odebrání přebytečného kovu. Zcela výjimečně se shodli na opravě písmene E na hodnotě 3h 68/I, ale to jen z toho důvodu, že podle jednoho byla oprava provedena před tiskem – tedy redukce, a u druhého odebráním kovu – tedy zase redukce. Předně je třeba si ujasnit, co je redukce a co retuš. Ve Slovníku cizích slov je u hesla redukce uvedeno: omezení, zmenšení, heslo retuš vysvětluje jako malá dodatečná oprava.

Z uvedeného jasně vyplývá, že z filatelistického hlediska se jedná o dva naprosto totožné pojmy, protože jak redukce, tak i retuš omezují – zmenšují nějakou vadu na tiskové desce její malou dodatečnou opravou.

Pro sběratele – a to i pro vysoce specializované – je naprosto jedno a nepodstatné, jestli byla oprava provedena přidáním kovu (3h 90/II, 10h 91/I,II,III.IV) nebo naopak jeho odebráním (20h 78/I,II,III, 28/II). Mnohem důležitější je, jestli byla retuš provedena před tiskem (v tomto případě není známa původní vada) nebo až v průběhu tisku (existují známky jak s původní vadou, tak i s retuší). Jsem toho názoru, že pro ujasnění a snahu nevnášet do filatelie ještě více zmatků při popisu retuší jasně uvádět slovně retuš provedená před tiskem a retuš provedená během tisku. Při psaní článku pro dvě - tři slova navíc ruka nikomu neupadne a případné katalogy a příručky kvůli nim také nenabydou nějak zásadně na váze. A zapomenout na nějaké redukce a podobné nesmysly, které jen matou sběratele.

Ke konkrétnímu článku p. Chudoby bych ještě podotknul, že na hodnotě 3h 68.ZP/I.TD – oprava písmene E v SLOVENSKÁ - se jasně jedná o retuš provedenou před tiskem a oproti ní jsou jmenované opravy vějíře pravé holubice na kresbě e) naprosto bezvýznamné. Už z toho důvodu, že pro téměř vlasové proleptání vějíře a jeho následné zanesení barvou při tisku je téměř nemožné retuše identifikovat.


Autor: Jaroslav Michalík | 20. 6. 2011

Komentáře

Zbytečné dohady...

RE: Zbytečné dohady...

RE: Zbytečné dohady...

Bez názvu

RE: typy

Přidat komentářZobrazit komentáře


Nabídka našeho eshopu

Zásobník na známky Leuchtturm - COMFORT S64 - A4 - 64 stran - černé listy

Zásobník na známky Leuchtturm - COMFORT S64 - A4 - 64 stran - černé listy

  • Cena: 1116 Kč
Vlastní známky ČP TL - 60 let skupiny Olympic

Vlastní známky ČP TL - 60 let skupiny Olympic

  • Cena: 985 Kč