Nabídka našeho eshopu

Motýli - 15 h - č. 1217 - II. typ - čistá

Motýli - 15 h - č. 1217 - II. typ - čistá

  • Cena: 290 Kč

Pošta Ruských zemstev

Když jsem před léty byl na návštěvě u váženého bratislavského filatelisty a velmi přátelského člověka Dr. Leonida Kvetana, obdivoval jsem jeho neobvyklou sbírku Ruských zemstev, i když cílem mé tehdejší návštěvy byly spíše známky německých kolonií. Nedávno, při vzpomínce na něj, jsem si zopakoval trochu historie ruské pošty – pošty zemstev.
V rámci pokusů přizpůsobit samoděržaví potřebám nastupující buržoazie, zřídil v roce 1864 ruský car Alexandr II. v řadě gubernií evropské části Ruska (celkem ve 34 guberniích) orgány místní samosprávy, tzv. zemstva. V pravomoci těchto zemstev bylo řešení místních problémů převážně hospodářského a sociálního rázu, ovlivňovala především místní školskou, zdravotní ale i ekonomickou politiku či poštu. Pochopitelně, zemstva zůstala pod dohledem státních správních orgánů. Zrušena (resp. nahrazena tzv. sověty) byla v roce 1918.

Dnes představují poštovní známky a ostatní předměty filatelistického zájmu Ruských zemstev významnou kapitolu ruské poštovní historie.

Sbírka Dr. Kvetana se v roku 1968 přestěhovala i se svým majitelem do Spojených států amerických. Pan doktor si byl za okupace Československa v roce 1968 dobře vědom, co může od „svých“ očekávat a proto včas emigroval. Byl totiž ruského původu. Tento dovětek jsem si nevymyslel, ještě jednou jsem totiž pana doktora v sedmdesátých letech potkal v Československu, ale v té době již jako občana USA.

Pošta Ruských zemstev


Autor: Jaroslav Tomandl | 7. 3. 2012

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

PHILALUX3 - SAFE 9865

PHILALUX3 - SAFE 9865

  • Cena: 3695 Kč
Lupa nejen na čtení zvětšovací 8x, 20x - S7132

Lupa nejen na čtení zvětšovací 8x, 20x - S7132

  • Cena: 611 Kč