Nabídka našeho eshopu

Výzkum vesmíru - č. 2024 - I. typ - čistá

Výzkum vesmíru - č. 2024 - I. typ - čistá

  • Cena: 90 Kč

Pět ohlédnutí za pěti roky veletrhu Sběratel I. - Aneb jak jsme začínali

Na myšlenku pořádat v Praze veletrh sběratelství mě vlastně přivedla sběratelská vášeň. Nejdříve jen pro telefonní karty a pak také pro pohlednice. A protože je známo, že sběratelé většinou nepohrdnou ani zajímavostmi z dalších oborů, navštěvoval jsem nejen burzy karet a pohlednic, ale také filatelistů, mineralogů a numismatiků.

Na burzách jsem si začínal uvědomovat, že na nich vidím stále stejné tváře, pohříchu mnohdy především starší. A hlavně - nikde nebyla vidět snaha přitáhnout ke sběratelství tváře nové. Samozřejmě jsem věděl, že jakákoli propagace navenek stojí peníze, a ty sběratelské kluby nemají.

Jak tedy seznámit veřejnost v době internetu, adrenalinových sportů a dalších lákadel, že je možné trávit volný čas také sběratelstvím? A jak podpořit dosavadní sběratele, kluby a organizace sběratelů?

Logicky padla volba na organizování veletrhu pro sběratele. Firma, kde pracuji, se specializuje právě pořádání veletrhů a na reklamu. Je členem Asociace komunikačních agentur ČR a Společenstva organizátorů veletrhů a výstav ČR. V těchto oborech patří mezi největší v republice. Takže nebylo ani tak těžké se pro nový veletrh rozhodnout, protože to je to, co z organizačního a propagačního hlediska umíme. Od roku 1996 následovaly dva roky úsilovných příprav, které zahrnovaly nejen vytvoření celosvětových databází, cesty na obdobné veletrhy do zahraničí, ale také mravenčí každodenní práci.

Od začátku jsem byl totiž přesvědčen, že vzhledem k malému sběratelskému trhu v České republice, musíme veletrh koncipovat a postupně budovat jako nejméně středoevropskou záležitost. Nejen pokud jde o vystavovatele, ale také o návštěvníky.

Rovněž bylo jasné, že veletrh neudrží jen jeden obor (například filatelie), ale musíme jej budovat jako multioborový pro všechny sběratele. Samozřejmě jsme si byli vědomi, že zastoupení jednotlivých oborů na veletrhu se bude během let proměňovat podle zájmu i módnosti.

A za třetí: hned zpočátku jsme si vytkli cíl, že akce musí být na vysoké úrovni jak z hlediska výstavářského, tak společenského.

A pak přišla v roce 1998 premiéra. Shodou okolností v době konání mezinárodní výstavy Praga 98. Teď se mělo ukázat, zda jsme neztratili dva roky práce a nevyhodili spoustu peněz z okna.

Příště:
Pět ohlédnutí za pěti roky veletrhu Sběratel II. - Aneb nervy drásající první ročník


Autor: Jindřich Jirásek | 21. 8. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Album na poštovní známky - vč. listů VARIO

Album na poštovní známky - vč. listů VARIO

  • Cena: 459 Kč
Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 101

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 101

  • Cena: 935 Kč