Ohlédnutí za rokem 2009 v mládežnické filatelii

V loňském roce se mladí filatelisté zúčastnili řady akcí. U nás proběhly dvě výstavy, které znamenaly další možnost zvýšení kvalifikace. Nejprve to bylo Brno 2009 a potom Jihlava 2009. V Brně byly vystaveny 3 exponáty prvovystavovatelů z řad mládeže. V Jihlavě bylo vystaveno po 4 exponátech na regionální i národní výstavě. Přitom většina vystavovatelů získala kvalifikaci pro vyšší stupeň výstav.

Ohlédnutí za rokem 2009 v mládežnické filatelii

Ti nejlepší se dostali i na výstavy v zahraničí. Sice mezi nimi nebyla žádná „velká“ světová výstava, ale v konkurenci mládeže z ostatních zemí se určitě neztratili. V červnu z výstavy Hunfila 2009 ve Visegradu přivezl N. Mojsl velkou pozlacenou medaili a G. Malečková bronzovou medaili. V září jsme byli pozváni na národní výstavu mladých filatelistů Chorvatska Trakoscan 2009. Tady získal D. Sklenička stříbrnou a P. Puhlík zlatou medaili. Třetí podzimní výstavou byl Glogow 2009 v Polsku. Zde získala P. Ondrejková pozlacenou, J. Krpálek postříbřenou a P. Puhlík stříbrnou medaili.

Za zmínku stojí i úspěšné putování naší knížky „Krátká setkání s mládežnickou filatelií“ po výstavách. Celkem byla vystavena třikrát – Slovensko 2009, Hunfila 2009, Glogow 2099 – a pokaždé byla ohodnocena stříbrnou medailí.

Filatelistická olympiáda probíhala loni ve znamení tématu „Krásy naší vlasti“. Celostátní finále se uskutečnilo v Pardubicích. Akce byla velmi úspěšná, nechyběl ani pověstný pardubický perník, z něhož byly zhotoveny medaile pro vítěze.

A nesmíme zapomenout ani na činnost v KMF. Díky obětavosti mnoha dospělých filatelistů se mohou mladí filatelisté scházet, vyměňovat si známky a přitom se dozvědí a naučí i spoustu potřebných věcí.

Ohlédnutí za rokem 2009 v mládežnické filatelii

A co nás čeká v roce 2010

Letos je před námi opět filatelistická olympiáda a několik výstav. Letošní ročník FO má ústřední téma „Od písma k literatuře“. Komise mládeže opět připravila pro vedoucí KMF příručku s návrhy témat a seznamem vhodných známek. Celostátní finále Filatelistické olympiády se letos uskuteční v sobotu 19. června v Brně. Do finále postupují nejlepší mladí filatelisté ze všech oblastí, aby zde změřili své znalosti a dovednosti.

U nás se bude konat pouze jedna výstava, a to v Dobříši. Dobrá zpráva je, že pro mládež bude mít tato výstava úroveň premiéry, regionální i národní. Každý tedy bude moci vystavovat na odpovídající úrovni a bojovat o zvýšení své kvalifikace.

V zahraničí se naši mladí zúčastní výstav Antverpia 2010 a Portugal 2010.

A nezapomeňme ani na to, že několik mladých je přihlášeno do soutěže o literární ceku komise mládeže FIP. Vyhlášení výsledků bude na podzim na výstavě Portugal 2010.

Autor: Zdeněk Töpfer | 29. 3. 2010

Komentáře

Zlatá mládež

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223