Nabídka našeho eshopu

PHILALUX3 - SAFE 9865

PHILALUX3 - SAFE 9865

  • Cena: 3695 Kč

Moje první kniha o filatelii

Často se vracím k mojí první knize o filatelii, ke slovensky psané knize FILATELIA od Ladislava Novotného (vydala Osveta Martin – 1957). Pořídil jsem si ji někdy před padesáti lety. Kniha nevelká formátem, ale velká obsahem (285 stran). Tehdy jsem se sbíráním poštovních známek začínal a tak se mi stala prvním zdrojem informací o filatelii, o koníčku který mně doprovází celým životem.

Autor - významný československý filatelista a svazový znalec - vložil do knihy snad v té době všechny nejzákladnější informace o filatelii. Napovídá o tom konečně obsah knihy: Z dějin pošty a poštovní známky, Známka-výtvor techniky a umění, Zvláštní pošty, O sbírání známek, Filatelistické kuriozity, Námětová filatelie, Filatelista při práci a studiu, Škůdci filatelie a boj proti nim. V dodatku sa nachází informace o měnových údajích na poštovních známkách, slovníček katalogových termínů (najzákladnější pojmy ve čtyřech jazycích – slovensky, německy, francouzsky a anglicky), včetně názvů barev používaných známkovými katalogy, a konečně slovníček číslovek.

Kniha byla v té době (v době železné opony) dle mého mínění velkým přínosem pro československou filatelii z důvodů, které autor napsal v úvodu:
Všeobecné vědomosti filatelistů dosáhly vysokého stupně úplnosti a tvoří solidní základ pro další rozkvět této rozšířené záliby. Většina dlouholetých zkušeností a poznatků je však uložena v množství nejrůznějších publikací domácích i zahraničních, které nejsou dnes (psáno v roce 1957 – pozn.autora) většině zběratelů přístupné. Československá filatelie získala v posledních letech tisíce nových adeptů, kteří potřebují pomoc v začátcích své činnosti. Proto jsem napsal tuto knížku, která sice nepřináší překvapivé objevy, ale snaží se podat v hlavních rysech obraz jednotlivých úseků filatelie, tlumočit nejdůležitější odborné poznatky a zkušenosti a poskytnout metodické rady…

Rád na pana Ladislava Novotného vzpomínám. Měl jsem později možnost se s ním často setkávat na výměnných schůzkách filatelistů v bratislavských kavárnách Tatra a Olympia.

Moje první kniha o filatelii

Moje první kniha o filatelii

Moje první kniha o filatelii


Autor: Jaroslav Tomandl | 7. 8. 2014

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Československo 1918-1939, komplet - 1x desky, 1x archivní box, vč.zesílených obalů - zasklené

Zasklený komplet Československo 1918-39 + 1x desky+1x archivní box

  • Cena: 3545 Kč
Rakousko - čistá - č. 937-940

Rakousko - čistá - č. 937-940

  • Cena: 315 Kč