Nabídka našeho eshopu

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

  • Cena: 935 Kč

Merkur-Revue: Třikrát dosílaný soudní výměr

Převzato z časopisu Merkur-Revue 6/2004Nefilatelistické použití rakouských doplatních známek jako čs. předběžných nebo souběžných známek na celistvostech je velmi řídké, a proto každý takový poštovní doklad vzbuzuje oprávněnou pozornost sběratelů. V Merkur-Revue č. 5/2003 byla představena velice zajímavá dopisnice frankovaná dvoupáskou rakouských doplatních známek emise "velké číslice" Mi. P37 ve funkci čs. souběžných známek výplatních. Tentokrát chci představit celistvost frankovanou čs. předběžnými doplatními známkami rakouského původu.

Merkur-Revue: Třikrát dosílaný soudní výměr


Jde o dopis do 20 g odeslaný c.k. zemským soudem v Praze jako úřední zásilka (poštovné platil adresát) notáři Karlu Landovi. Šlo zřejmě o doklady či rozhodnutí vyžádané od soudu notářem pro některého z jeho klientů. Dopis byl tedy podán nevyplaceně dne 2. 1. 1919 na poště PRAHA 18. Podací pošta označila dopis ručně psanou číslicí "20", udávající výši poštovného, které měla dodací pošta vybrat od adresáta (penále mu pochopitelně nebylo účtováno). Dodací pošta PRAHA 1 zúčtovala chybějící poštovné na dopise dvoupáskou rakouských doplatních zn. emise "malé číslice 10 h (Mer. PDL15), které znehodnotila razítkem ze dne 3. 1. 1919. Zásilku se zde ale nepodařilo adresátovi doručit, a proto byla za ním doslána na poštu PRAHA 13*. Poštovné zde bylo znovu zúčtováno dvěma dvoupáskami rakouských doplatních zn. emise "velké číslice" 4 h a 6 h (Mer. PDL 3 a 4), které byly znehodnoceny razítkem PRAHY 13 ze 4. 1. 1919.

Ani zde se však dopis nepodařilo doručit, takže jej pošta vrátila zpět odesilateli (tj. soudu), tentokrát však známky na zásilce nebyly zneplatněny (proč, to nevíme, ale mohlo jít o chybu úředníka). Soud po upřesnění adresy příjemce zásilku znovu odeslal 7. 1. 1919 z p.ú. PRAHA 18 a dodací pošta (PRAHA 1) zúčtovala 8. 1. 1919 příslušné poštovné provizorně** půlenou rakouskou doplatní známkou emise "malé číslice" 10 h (Mer. PDL 20) a zásilku konečně doručila adresátovi.

Podle mého názoru se jedná o zcela mimořádný doklad poštovního použití předběžných čs. doplatních známek rakouského původu na vícekrát dosílané celistvosti, která tak dobře dokumentuje nejen dobový poštovní provoz a důsledný postup poštovních úředníků, ale také použití dvou různých emisí a jednoho poštovního provizoria v rámci jedné celistvosti.

B.P.


* Použité doplatní zn. byly přitom zneplatněny fialovým razítkem s nečitelným textem (patrně neplatné či BEZ PLATNOSTI).

** Důvodem byl asi nedostatek vhodných známek nižších hodnot.


Autor: Merkur-Revue | 7. 4. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

LINDNER - PHILA-COMBI-BOX - zoubkoměr, průsvitky

LINDNER - PHILA-COMBI-BOX - zoubkoměr, průsvitky

  • Cena: 546 Kč
Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

  • Cena: 519 Kč