Hydrometeorologická služba Ruska

Tento článek je věnován dvěma ruským známkovým novinkám. Současně je příspěvkem do kapitoly aplikovaná kosmonautika pro tematické sběratele.

Státní instituce Federální hydrometeorologická služba a monitoring životního prostředí (РОСГИДРОМЕТ) je orgánem výkonné moci Ruské federace. Poskytuje státní služby v oblasti monitoringu životního prostředí (zahrnuje např. také sledování znečištění), podává předpovědi klimatických podmínek pro území celé Ruské federace. V roce 1834 z iniciativy Adolfa Jakovleviče Kupfera car Mikuláš I. zákonem „O zavedení meteorologických pozorování“ položil základ pevné geofyzické sítě. Na známce 8.00 Rbl je vyobrazen portrét A. J. Kupfera, akademika Ruské AV, prvního ředitele Hydrometerologické služby Ruska, a také meteorologická stanice MK-14.

Hydrometeorologická služba Ruska
horní část TL (8 šachovnicově uspořádaných známek) s potištěnými okraji


Meteorologická družice Meteor-3M N1 byla připravena Ruskou letecko kosmickou agenturou ve spolupráci s Hydrometeorologickou službou v rámci Federálního kosmického programu Ruska. Je určena například pro získání skladby oblačnosti, hodnoty teploty oceánů a výšky horní vrstvy oblačnosti, pro sledování atmosférických větrů, získávaní údajů o síle ledu, o hranici sněhové pokrývky, o sledování teploty a vlhkosti atmosféry atd. Na známce 9.00 Rbl je vyobrazena družice Meteor-3M a mapa předpovědi přízemní teploty.

Pramen: www.marka-art.ru , volný překlad

Autor: Petr Fencl | 27. 9. 2009

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223