Nabídka našeho eshopu

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

  • Cena: 519 Kč

Hrabě Móric Beňovský – král Madagaskaru

V tak trochu zasněném slovenském městečku Vrbové nedaleko lázní Piešťany se na náměstí nachází zemanská kurie s krásným erbem rodu Beňovských v průčelí. O námořní plachetnici v pravém dolním poli erbu se zasloužil hrabě Móric Beňovský, který se zde, ve Vrbovém dne 20.září 1746 narodil.

Hrabě prožil bouřlivý dobrodružný život, který se stal námětem řady knih. Vzpomeňme alespoň "Památné příhody Hraběte Beňovského" jako volné zpracování jeho pamětí, z pera Samuela Čerňanského. Dílo vyšlo v češtině v Pressburku (Bratislavě) v roce 1808. Zvlášť velkou popularitu si získal román slovenského spisovatele J. Nižňánského "Dobrodružstvá Mórica Beňovského" (1933). Bylo natočeno několik filmů i televizní seriál.

Kromě Slováků se k Beňovskému hlásí též Maďaři a Poláci. Není divu, jeho životní pouť byla skutečně mimořádná.

Jako 18-letý císařský důstojník se musel soudit o rodinný majetek a vzdorovat obvinění z odpadlictví od katolické víry. Před soudem uprchl do Polska, kde v bojích Poláků proti ruskému carovi padl do ruského zajetí. Octl se ve vyhnanství na daleké Kamčatce, odkud v roce 1771 uprchl. Na uloupené lodi se dopravil přes Macao do Francie. Zde vstoupil do francouzské armády. Byl pak pověřen vedením vojensko-obchodní myse na Madagaskaru.

Kvůli neshodám s francouzskými vládními úředníky se na čas vrátil do Uher. Pracoval na projektech uherského námořního obchodu s využitím přístavu Fiume (Rijeka). Jeho plány se však nesetkaly s pochopením a tak se vrací na Madagaskar. Tentokrát se však orientuje na spolupráci s USA. Založil obchodní faktorii, která „exportovala“ otroky do USA. Jeho pobyt na Madagaskaru, to však nebyl jen obchod s černými otroky. Velkou mírou se zasloužil o zvelebení ostrova a životních podmínek na něm. Za tyto zásluhy mu shromáždění kmenových náčelníků ostrova udělilo dne 1.října 1776 titul krále Madagaskaru. Svým působením však vážně ohrožoval francouzské zájmy v oblasti. Francouzská trestní výprava znamenala jeho smrt. Král Madagaskaru padl v boji dne 23. května 1786. V místní tradici se zachoval jeho obraz jako národního hrdiny a významné osobnosti v dějinách ostrova.

Kdyby byl kraloval o sto let později, určitě bychom jej nalezli na poštovních známkách Madagaskaru. V roce 1996 si však na něj vzpomněli rodáci ve Vrbovém s krásným příležitostním razítkem k 250. výročí narození.

Hrabě Móric Beňovský – král Madagaskaru


Autor: Jaroslav Tomandl | 4. 6. 2003

Komentáře

Re.

Bez názvu

"Vrbovém" je správně

RE: "Vrbovém" je správně

Doprovod

Krasne mestecko Vrbove

RE: Doprovod

Bez názvu

RE: Re.

Fakta (worldstatesmen.org)

RE: Doprovod

Přidat komentářZobrazit komentáře


Nabídka našeho eshopu

Motýli - 15 h - č. 1217 - II. typ - čistá

Motýli - 15 h - č. 1217 - II. typ - čistá

  • Cena: 290 Kč
Perfotronic od firmy SAFE

Přístroj pro přesné měření zoubkování na poštovních známkách

Dodání do 12 pracovních dnů

  • Cena: 7375 Kč