Nabídka našeho eshopu

Digitální mikroskop Flex

DigiMicroscope Flex je ideální nástroj pro všechny, kteří potřebují prozkoumat malé předměty nebo povrchy s vysokým rozlišením a zvětšením.

  • Cena: 2487 Kč

Filatelie 7/2010

Hned úvodní pokračování článku Karla Mezery „Frankované poštovními formuláře (2)“ nás seznámí s dalšími listovními zásilkami (náhradní průvodka s dobírkou, odjev). V další části se seznámíme s zasíláním peněz pomocí poštovních poukázek. Seznámíme se s rozdělením poštovních poukázek, s postupem, jak zasílání probíhalo, s výplatním zmocněním, s doručovacími kartami.

Novinek je tentokrát více. Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy, 600.výročí Staroměstského orloje v Praze, MS v ledním hokeji – Německo 2010, nová příležitostná razítka, R-nálepky a cenné nálepky Apost a nové pohlednice a dopisnice.

V rámci modernizace poštovního provozu bude ukončeno používání ručních R-nálepek, které nahradí nálepky s čárovým kódem. Kde bude zkušební provoz a jako bude vše probíhat si přečtete v článku paní Chábové.

Josef Weissenstein se opět zabývá otázkami souvisejícími se vznikem ČSR. Od kdy lze ten který poštovní úřad považovat za československý atd. Názory se různí, mnohdy jsou protichůdné. Snad tento článek, který bude jistě pokračovat i v dalších číslech, přinese potřebné informace všem sběratelům.

Oblastí poštovních razítek s letopočtem 1947 nás seznámí článek Pavla Aksamita. Článek nepřímo navazuje na článek pana Bejsty ve filatelii 4/2010 (Gumová provizorní razítka v roce 1947).

U razítek ještě zůstaneme. František Beneš nás seznámí s otiskem razítka, jehož cena překračuje hranici tisícikoruny. Jde o smuteční razítko k úmrtí bývalého prezidenta republiky Edvarda Beneše, krátce používané v místě jeho posledního bydliště – Sezimově Ústí. Článek stojí rozhodně za přečtení.

Makulaturní tisky „Hradčan“ popisuje článek Petra Folprechta. Není to klasická makulatura, ale tisky známek na silnějším barevném papíru, které prošly jednou nebo vícekrát tiskařským strojem a nesou tak jeden nebo více otisků známky. Sběratele „Hradčan“ tento článek jistě potěší.

Klasifikací celistvostí s leteckými známkami I.emise se zabývá článek Hynka Trnky. V jeho pokračování se dozvíme, jak zatřídit celistvosti do jednotlivých skupin na základě poznatků, uvedených ve Filatelii 6/2010.

Anketa známá u nás „Volba nejkrásnější poštovní známky, FDC a razítka roku 2009, probíhala i u našich východních sousedů. Jak vše na Slovensku dopadlo. Stačí si přečíst článek o výsledcích ankety. V dalším je uvedeno několik novinek Slovenské pošty.

Seriál „Historie automobilových závodů“ má již sedmé pokračování. Jiří Horák pokračuje v přehledu automobilových značek a závodníků. Tentokrát se dostaneme do nedávných let 2005 – 2009.

Vít Vaníček, jako národní komisař, nás informuje o výstavě „LONDÝN 2010“. Jak výstava probíhala a jak byly hodnoceny exponáty z České republiky.

Vladimír Feldmann píše o 90-ti letém výročí připojení Vitorazská a Valticka k ČSR. Popisuje přebírání poštovních úřadů (Cmunt – Gmünd a další). Poštovní provoz dokládá i na dopisech s jedno či dvojjazyčnými razítky.

Klub filatelistů KF 00-65 – APOLLOFILA se pustil do pořádání výstavy ze sbírek svých členů. Jak vše probíhalo od výběru prostor, co vystavit, rozsah výstavy, smlouvy apod. Pokud by něco podobného chtěl uspořádat i jiný KF, je zde jakýsi návod, jak se tohoto problému zhostit.

Z odborné literatury se dozvíme o obsahu nových čísel časopisů KOSMOS, POSTILIÓN, ZPRAVODAJ SČF, POŠTOVNÍ NÁLEPKY, POLÁRNÍ ZPRAVODAJ, CELINY. Dozvíme se informace i o katalozích MICHEL 2010.

Krátká informace o mimořádné výstavě na Pražském hradě nás stručně seznámí s výstavou „Pražský hrad v umění poštovní známky“. Výstava končí 1.8.2010. Jedná se o porovnání artefaktů z historie a dějin Pražského hradu a jejich ryteckého přepisu do formátu poštovní známky.

Na závěr nás pan Walter Müller seznámí se změnami ve „Výstavním řádu SČF“. Poprvé bude tento výstavní řád uplatňován na výstavě „Dobříš 2010“.

Filatelie 7/2010


Autor: Ing. Jiří Marko | 27. 7. 2010

Komentáře

Objednávka

RE: Objednávka

RE: Objednávka

RE: Objednávka

Přidat komentářZobrazit komentáře


Nabídka našeho eshopu

Ceník poštovních známek - katalog World Philately 2022 - 9 zn. zemí na DVD

Na DVD je devět známkových zemí - ČSR (1918-1939), ČSR (1945-1992), ČR (1993-2021), SR (1993-2021), Protektorát ČaM (1939-1945), Slovenský stát (1939-1945), Rakousko (1850-1918), Rakousko (1918-1938), Uhersko (1871-1918).

  • Cena: 949 Kč
Signoscope T3 od firmy SAFE

Signoscope na průsvitky známek T3 od firmy SAFE.

  • Cena: 4725 Kč

Související články