Fandíte také příležitostným razítkům?

Přemýšlel jsem co mi na těchto (našich) stánkách chybí a věřte nebo ne, chybí mi alespoň krátká zmínka o příležitostných razítkách. Kolik z nás filatelistů zasvětilo duši něčemu tak málo hmatatelnému, jako jsou příležitostná razítka?

Za časů soudružky filatelie patřila minimálně jedna stránka odborného čtrnáctidenníku vždy poštovním razítkům. Příležitostná razítka měla často svůj půvab, své fandy a sběratele a mají je dodnes. Fandíte také příležitostní razítkům?

První republika, užívám název pro státní útvar, který v hovorové řeči nejlépe vystihuje co cítím. Z té doby mi v mysli utkvělo jedno „příležitostní“ razítko. Obrázek č. 1.

Fandíte také příležitostným razítkům?

Obr.: č. 1 - Smuteční razítko k úmrtí Presidenta osvoboditele na smuteční známce č. 325

Smuteční razítko k úmrtí Presidenta svoboditele Tomáše Garika Masarika, předznamenalo dlouhé, složité a smutné údobí naší historie. Z dnešního pohledu i zajímavé i podnětné. Hrůzy a děs následující světové války, kdy i filatelie musela sklonit hlavu. Vybral jsem propagační přítisk, který nemá charakter příležitostného razítka, ale charakterizuje všechna příležitostní razítka protektorátu a jako by absorbuje do sebe pachuť války. Obrázek č. 2.

Fandíte také příležitostným razítkům?

Obr.: č. 2 - Říše vítězí na všech frontách ….

Ani poválečné údobí není bez škraloupu, kdejaké setkání na kopci mělo svůj nálepní list a příležitostní razítko a ani se mi nechce chlubit, že nějaké v „šuflíku“ mám.

Fandíte také příležitostným razítkům?

Obr.: č. 3 - 100 let národního života

Z období šedesátých let a mám pocit, že si ho snad musí pamatovat každý druhý filatelista, nacházíme první, trochu poctivá příležitostní razítka. Nenechme se však mýlit, i ony nesou tvrdou pečeť doby. Zaujala mne razítka používaná delší dobu v lázeňských a rekreačních oblastech naší republiky. Sesbírat je dnes všechny v dobré kvalitě je sysifovská dřina, která snad ani nemůže bavit. Obrázek č. 4 a 4a.

Fandíte také příležitostným razítkům?

Obr.: č. 4 - Pec pod Sněžkou; Obr.: č. 4a - Kořenov

Příležitostná razítka mají rozmanité tvary, zajímavé náměty, podle okolností, jak sponzor pustí kačku. Vybral jsem namátkou dvě z příležitostních razítek z mého okolí. Nepoštovní upomínkový charakter tohoto listu s podpisy filatelistů.

Fandíte také příležitostným razítkům?

Obr.: č.5 - Dvě příležitostní razítka k výstavě poštovních známek z roku 1972

Česká pošta vyhlašuje každoročně soutěž o nejkrásnější poštovní razítko. Nejenom vyhodnocení této soutěže můžeme najít na oficiálních stránkách naší pošty. Ale také vyobrazení a seznam doby používání. Převzala tak na svá bedra tíhu propagace a informovaní sběratelů a má tak u mne malé bezvýznamné plus.

Fandíte také příležitostným razítkům?

Tak přemýšlím, co po té dlouhé době, kterou jsme prolétli v odlesku příležitostních razítek ještě chybí. Sním o příležitostním razítku k příletu tažných ptáků, nebo rozkvětu ovocných stromů. Neberte mne, prosím za slovo, ale Expedice Natura 2000, si o to přímo říká, tak snad… Tak, i já fandím pěkným razítkům. Škoda jen, že dnes z Milostína mohu obdržet nanejvýš to razítko…

Ps.: Všechna vyobrazená razítka jsou vybrána bez hlubších souvislostí a je v nich pouze autorova imaginace.

Autor: Pavel Lukavský | 7. 10. 2005

Komentáře

fandím příležitostným razítkům

Rubrika razítka

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223