70. výročí vyhlazení Ležáků

Datum vydání: 6. června 2012
Název emise: 70. výročí vyhlazení Ležáků
Nominální hodnota: 10 Kč
Katalogové číslo: 723
Výtvarný návrh: Milada Hartlová
Tiskové listy:á 50 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 23 mm
Druh tisku: plnobarevný ofset

70. výročí vyhlazení Ležáků

Námět známky:

Na známce je graficky stylizován průhled vzdušným křížem "proseklým" do pomníku z žuly (podle návrhu architekta L. Žáka) na zeleň v pozadí. Tyto náhrobky rodin a domů jsou nazývány tzv. "hrobodomy". "Hrobodomy" i jejich proseknuté kříže se liší svou velikostí. Na známce není znázorněn konkrétní "hrobodům".
Dalším smutným výročím roku 2012 je 70 let od vyhlazení vesnice Ležáky. Ležáky tvořilo 8 domů seskupených kolem mlýna na říčce Ležák v katastru obcí Miřetice a Louka (Chrudimsko). Ležáky byly 24. června 1942, to je dva týdny po vyhlazení Lidic v důsledku "heydrichiády" vypáleny a její obyvatelé zavražděni nacisty jako odplata za to, že v nich byla ukrývána vysílačka "Libuše" parašutistické skupiny Silver A. Tato skupina se zúčastnila atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Časně odpoledne byly Ležáky obklíčeny a obyvatelé shromážděni a převezeni do Pardubic, kde bylo 33 dospělých pozdě večer zastřeleno. Jedenáct dětí bylo odesláno do plynových komor a jen dvě dány na převýchovu do Německa, odkud se po válce vrátily. Od roku 1941 byly v Protektorátu Čechy a Morava vysazovány parašutistické skupiny, které měly za úkol navázat kontakt s odbojem, zlepšit spojení s exilovou vládou v Británii a vést diverzní akce proti německým okupantům. 27. května 1942 provedli parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. To vedlo k masovým represím proti českému obyvatelstvu. První byly demonstračně vyhlazeny Lidice na Kladensku (10. června), i když jejich obyvatelé, jak se později ukázalo, neměli s atentátem nic společného. Parašutista Karel Čurda, oddělený od ostatních, se 16. června přihlásil na pražském gestapu a vypovídal i o odbojové síti na Pardubicku. Dne 20. června byl zatčen její první člen, správce lomu Hluboká v bezprostřední blízkosti Ležáků, 21. června ležácký mlynář Švanda. Byli vyslýcháni a mučeni.
Po válce nebyly Ležáky obnoveny, ale na jejich místě vznikl památník, který tvoří vyznačené půdorysy původních budov a pietní místo.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky je vypodobněn žulový "hrobodům" celý s částečným znázorněním základů, které jsou součástí pomníku. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě šedé. Na razítku je totéž co n a známce, ale stylizováno pouze do obrysových linek a text: Ležáky, 6. 6. 2012
(zdroj www.cpost.cz)

70. výročí vyhlazení Ležáků

70. výročí vyhlazení Ležáků

70. výročí vyhlazení Ležáků

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Česká pošta | 6. 6. 2012

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223