2. výročí našeho on-line magazínu

Je to až neuvěřitelné, jak ten čas letí. Internetový časopis o filatelii Infofila.cz slaví dnes již své druhé narozeniny. Přejme si, abychom těch narozenin slavili společně ještě co nejvíce.

14. 10. 2002 byla založena doména infofila.cz a proto se také toto datum zapsalo do dějin tohoto ryze filatelistického magazínu jako datum narozeninové. Za ty dva roky je za námi spousta odvedené každodenní práce. Tentokrát nebudu jmenovat, co všechno jsme již Vám, našim čtenářům, nabídli, ale trošku zavzpomínám na naše začátky. Nebylo jednoduché začít prakticky z ničeho, ale díky nadšení spousty aktivních filatelistů, přátel a spolupracovníků (seznam redakce), jsme se s chutí pustili do práce a výsledek, kterého jsme dosáhli, můžete sami za ty dva roky posoudit. Tímto všem spolupracovníkům velmi děkuji.

Snažíme se vydávat každý den minimálně jeden článek a vždy vymýšlet něco nového, co by čtenáře na naše stránky každodenně lákalo. Proto nás těší, že se tak děje. Možná to zní vše až moc sebevědomě, ale pravdou je, že jsme si své čtenáře za ty dva roky našli a proto věříme, že můžeme směle pokračovat dál.

Je pravdou, že aktivita některých spolupracovníků v poslední době malinko poklesla, ale to je určitě přechodné období zaviněné nedostatkem času. Sám jsem v poslední době měl také málo času pro svůj koníček - filatelii. Věřím, že se vše v dobré obrátí, proto vyzývám všechny redaktory: "Pište a pište, Infofila.cz je otevřena každému, kdo má co sdělit o svém zoubkovaném koníčku." Můžete se zapojit i vy, čtenáři, se svými poznatky nebo objevy. Pište na redakční email, těšíme se na Vaše příspěvky.

Zajímavé na našich projektech je, že jsme začali tam, kde ostatní donedávna nevěřili v možný úspěch. O Internetu se v odborných periodikách zmiňovali, že je málo navštěvovaný filatelisty, protože mnoho starších lidí (filatelistů) internet nemá a ani ho nepoužívá. Ukázalo se, že dnes již tomu tak není a čtenářů je opravdu na českém internetu, kteří se zajímají o filatelii, hodně. Další náš projekt - papírový časopis Mladý sběratel. Také nikdo nevěřil, že v době, kdy mládež má o filatelii mizivý zájem, je možné něco takového vydávat a ještě v počtu 6 čísel ročně. Dokázali jsme a zatím pořád dokazujeme, že to možné je. Jsou to všechno těžké a velké cíle, ale od toho jsme tu my, mladší generace, plní nadšení, abychom je překonávali.

Po kratičkém proslovu se vrátíme k tématu 2. narozeniny magazínu Infofila.cz a s tím přinášíme i několik otázek k zamyšlení. Než tyto otázky vyslovím, prosím čtenáře, pište a pište odpovědi a náměty, jak jen to je možné. Zatím se nám nikdy moc nepodařilo rozpoutat opravdu zajímavou diskuzi na téma kolem našeho magazínu. Takže máte-li návrhy na vylepšení, sepište je do komentáře pod tímto příspěvkem. Moc nám tím pomůžete.

Začnu od článků, tedy od obsahu, o který nám všem jde určitě nejvíc. V poslední době se více soustřeďujeme na vlastní tvorbu. Tedy na články, které pocházejí od našich spolupracovníků. Jisté je jedno, že k tomu, aby byl magazín pestrý, musíme zveřejňovat i jiné články někde převzaté. Takže se na Infofile během těch dvou let objevovaly a objevují články z odborných periodik jako je Zpravodaj SSČSZ SČF, Informace SČF, Zpravodajca ZSF, Merkur-Revue a Zberateĺ. Občas se nám podařilo získat příspěvek i z jiných zpravodajů například z PERFINY, Kosmos, TemaFórum a dalších. U toho posledně jmenovaného můžu prozradit, že ve spolupráci s ČNS (Česká námětová společnost) připravujeme jejich prezentační stránky, které určitě nejdéle do konce roku spustíme. Bude se jednat o podobné užitečné a informační stránky jako má u nás teď SSČSZ SČF. Pokud by i nějaká další Společnost nebo sekce či jiné zájmové projekty kolem filatelie měly zájem, napište nám do redakce, rádi a ve prospěch věci bezplatně prezentační stránky zhotovíme. Jde nám hlavně o obsah a o spokojeného čtenáře. Jelikož název Infofila vznikl ze zkratky informace pro filatelisty, snažíme se hlavně informovat.

Zatím se nám to daří. V recenzích přinášíme informace o námi dostupné filatelistické literatuře, informujeme o novinkách ČR a SR, ale i o evropských novinkách v rubrice Euro novinky, o kterou se stará náš spolupracovník s přezdívkou Akir. Ten nám pomáhá i hodně s rubrikou výstavy, kde informuje o světových výstavách, což je pro každého určitě moc užitečné a o těch českých informujeme ještě mnohem více a detailněji. V rubrice Mladá filatelie, která se od začátku soustředí, jak název napovídá, na činnost mládeže a příspěvky vhodné pro mládež. Díky této rubrice vznikl i tištěný časopis Mladý sběratel (brzy vychází 5/2004). Ani o dalších rubrikách se nedá nic nenapsat a nevyzvednout práci na nich. Například rubrika Historie, v které je práce především pana Františka Hrbka v seriálu Dva tucty glos k dějinám filatelie, ale i další příspěvky. Můžeme prozradit čtenářům, že pan Hrbek dokončuje nový seriál o dějinách poštovnictví, který bude velmi zajímavý a rozsáhlý. Takže je na co se těšit, ale to není všechno. Jsou i další rubriky a kdybych se o nich rozepsal, bylo by to určitě na dlouho. Proto všem, kteří nám s obsahem pomáhají, velmi děkuji. Je za námi mnoho užitečné práce.

Tímto se dostávám k první mé otázce, co Vám na našem obsahu schází? Jaké informace hledáte a které myslíte, že by se mohly doplnit? Máte-li náměty na články, pište nám je do komentářů. Nenechávejte si je pro sebe a sdělte nám je, moc nám tím pomůžete. Máte i návrhy přímo na nové rubriky? Jaké? Sdělte nám vše, co Vás jen napadne, podílejte se s námi na rozvoji tohoto časopisu o filatelii, který je pro Vás, pro čtenáře, ne pro nás, autory.

Co se týče dalších rubrik, chtěl bych se zmínit hlavně o Inzerci a Galerii. Inzerce, jak se zdá, se velmi ujala. Podle ohlasů se přes ni dá už spousta věcí prodat a inzeráty každý den přibývají, což je určitě moc užitečné pro všechny zájemce o tuto službu. Podělte se s námi o své zkušenosti nad touto rubrikou. Je opravdu dotáhnutá do detailu nebo se dá něčím vylepšit? Například možností vložit jeden ukázkový obrázek? I když v tomto případě připravujeme něco lepšího pro prodej a nákup Vašich známek. A to Aukci a Internetový obchod, takže až přijde ten správný čas, určitě se toho dočkáte. Věříme totiž, že naše stránky jsou pro takovéto aktivity jako stvořené a hodně nám to pomůže snížit výdaje, které s provozem magazínu máme. Co se týče Galerie, ta prošla významnou změnou. Můžete si totiž vypsat seznam známek v daném roku, což hledání určitě usnadnilo. Ale jelikož je tu i projekt World Philately (ukázka byla zdarma k downloadu) a jeho nová verze v novém grafickém kabátku, kterou vám nabídneme na CD-ROMu. Prozatím máme již skoro dokončené katalogy ČR (1993-2004) a Protektorátu Čechy a Morava (1939-1945). Teď pracujeme i na katalogu SR (1993-2004). Brzo si tyto CD-ROMy určitě budete moci zakoupit. A co Vám nabídnout navíc než naše galerie? Především více možností a informací. Jedná se totiž již přímo o katalogy, které obsahují více informací než jen galerie. Ať to jsou deskové vady a různé jiné lahůdky, určitě to každý uvítá, jedná se o užitečné pomůcky. Na toto všechno se tedy můžete těšit.

Abych se dostal k dalším otázkám. Jak reagujete například na články, které něco kritizují? Například dění kolem aféry s padělanými dopisy? Myslíte, že je dobré mít možnost o tom diskutovat na našich stránkách? Zatím kromě pár názorů nikdo moc nereagoval, ale to platí i o jiných diskuzích pod články. Zde asi platí pravidlo, že čtenáři přidají komentář, jen když se jim něco nelíbí. Což je určitě správné, ale diskuse je vždy dobrá v jakémkoliv rozsahu a pomůže daný problém nebo projekt nasměrovat na správnou kolej. Takže pokud máte k něčemu výhrady, pište a pište, rádi se nad nimi zamyslíme.

Další otázka je ohledně ankety. Máte nějaký návrh na novou anketu? Za ty dva roky nám totiž došly v tomto případě náměty, takže pokud Vy, naši čtenáři, máte nějaký zajímavý nápad na jednoduchou anketu, též nám o tom napište a podělte se s námi.

To je k druhému výročí prozatím vše a těšíme se na výročí třetí, kterého se snad ve zdraví dožijeme všichni.

Autor: Zdeněk Jindra | 14. 10. 2004

Komentáře

gratulace

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223