Komentáře ke článku


Využíváme výpočetní technologii ve filatelii dostatečně?

Tento můj drobný příspěvek je úvahou o tom, jestli my filatelisté plně využíváme počítače ke své práci a vzdělávání.
/skalí výpočetní techniky a duševního vlastnictví795
Vložen: 24. 09. 2005 - 13:53:00Odpovědět
Ve svých skoro čtyřiceti letech jsem ke svému hoby začal používat PC, včetně internetu. Používák ho k archivaci položek, skenování, aukcím a další komunikaci s přáteli. Ale pochopil jsem, že je nutné bránit duševní vlastnictví a tak se mi zdá trochu scestné skoncovat s praxí znalců a nahradit je počítačovým programem, který ve své všemocnosti nahradí osobní úsudek, vzdělávání a hlavně lidský profil znalce. Nevím, jestli bych si přál mít ve sbírce známku ověřenou "Gilbert" nebo TNS (ten náš stroj) Co vy na to?
můj názor796
Vložen: 25. 09. 2005 - 18:14:34Odpovědět
Můj názor je jiný. Pochybuji, že by software na zadní stránku známek tiskl nějaký značky pravosti. To je dle mého názoru zbytečné. Na druhou stranu velké procento pravých známek již podpis znalce vlastní. Nemyslím si, že to by byl důvod proč by takový software nebyl užitečný. No nebylo by to ohromující kdybychom nemuseli lítat za znalci a dávat jim nehorázný procento za odzkoušení? Filatelistům by to ušetřilo velké peníze a komu by se chtělo dávat tisíce za jeden podpis mohl by volit klasický zkoušení. Přece jenom jak jsem v článku upozorňoval, takový program by šel naprogramovat, ale ze začátku by se možná mýlil více než naši znalci. Můj názor tedy je nebránit se novým věcem.
Myslím, že znalců by neubylo797
Vložen: 26. 09. 2005 - 08:43:47Odpovědět
Musím velice pochválit daný článek a myslím, že znalců by nemuselo ubývat, jelikož opět skutečné ověření pravosti by bylo opět na znalcích. Znalec musí posoudit i druh papíru, barvy, a jiné faktory Pro znalce to bude pomocník pro ověřování skutečností a zhodnocení faktorů. Spíše vidím cestu na zjednodušení zjištování známkového pole z archu, což je posun vpřed pro kluby filatelistů, kteří se tímto zabývají. Jsem sám zvědav na diskusi k danému tématu, který posouvá publikování o studiu známek do nové roviny
Článek přehání798
Vložen: 26. 09. 2005 - 12:46:55Odpovědět
Nechci se nikoho dotknout, ale z článku je cítit sice velké nadšení autora pro výpočetní techniku, ale bohužel i elementární neznalosti. Například sekce o přesném barevném podání monitoru. Vždyť tady se naopak jedná o jeden z největších problémů a v profesionální oblasti se monitory musí pravidelně kalibrovat. Laikům doporučuji navštívit jakoukoliv prodejnu elektro a podívat se na zapnuté televize. Těžko najdou dvě s identickými barvami. A tvrzení o nahrazení znalců se mi jeví jako čirá utopie. Ne, že by počítač nemohl při identifikaci padělků výrazně pomoci, ale tady se jedná o kreativní proces. Jedinné co si umím v brzké budoucnosti představit je identifikace jednoduchých padělků přetisků (typu SO 1920 a pod.) Ale i padělatelé používají výpočetní techniku a zdokonalují se, viz čl. p. Beneše ve Filatelii.
Takže největší přínos a uplatnění počítačů vidím v jednoduché katalogizaci sbírky, včetně evidence dubletů. A musím říct, že mě v této oblasti zatím nabídka neuspokojuje.
RE: Článek nepřehání!!800
Vložen: 26. 09. 2005 - 13:07:49Odpovědět
Neznalosti? V čem proboha? Já píšu o tom, že barevné podání na monitoru je o mnoho přesnější než podání v tištěném katalogu. To je celkem velký rozdíl. To že záleží také na kvalitě monitoru o tom nepíšu. Co se týče televizí to není zrovna profesionální srovnání do televizí se velmi často dávají velmi levné součástky a jejich ceny jsou tedy i velmi rozdílné. Nikdo netvrdí, že monitory též trošku nezkreslují, ale je to rozhodně lepší než tisk což jako tiskař a vydavatel Infofily pravděpodobně dokážu posoudit. Nikdo znalce nahrazovat nechce. Software utopií není něco takového by naprogramovat šlo. Znalce samotné to jen tak hned nenahradí, ale postupným zdokonalováním programu by to mohlo být užitečné. To je můj názor Váš vám neberu ukáže to čas. Co se týče evidence dublet na to můžete používat jednoduchý Excel a nebo jiný software a vypomoci si sám.
RE: Článek přehání803
Vložen: 27. 09. 2005 - 14:16:43Odpovědět
Tak koukám, že už jsem se dotkl. :)
Nechci se pouštět do žabomyších sporů, ale jako tiskař musíte uznat, že se jedná o následující proces: zkalibrovaný scaner naskenuje známku a na zkalibrovaném monitoru posoudím, zda barvy odpovídají originálu, případně upravím. Tento výsledek vypustím do světa. Vzhledem k tomu, že vpodstatě všichni mají nezkalibrované monitory, výsledná zobrazená barva je dost podstatně jiná (nezáleží, zda máte monitor nebo LCD panel). Protože nám záleží na velmi malých barevných nuancích, zdá se mi to nepoužitelné. V podstatě úplně stejně, jako když výsledek ještě dále vytisknete na zkalibrované tiskárně (pravděpodobně se nevyhnete převodu barevného prostoru, což samo o sobě zanese zkreslení) a opět porovnáte s originálem. Velký rozdíl zde ale vidím v tom, že výsledek je předvídatelný, t.j. i když při tisku dojde k barevné odchylce, je pro všechny stejná, zatímco na monitoru ji uvidí každý jinak. (Každý, kdo si tiskl třeba doma fotky, se s tímto problémem určitě setkal).
Co se týče těch televizí, ten příklad se mi nezdá až zas tak ujetý, protože rozdíl mezi televizí a monitorem - co se týče používaných součástek - je dnes minimální.
Co se týče evidenčních programů, samozřejmě, že by vyhověl i Excel. Ale i když počítat se dá i na počítadle, přesto používáme počítače, proč asi? Pokud mám od jedné známky mnoho kopií včetně různých deskových vad, vícebloků atd, evidence v nějakém rozumném programu by mohla být výhodou, včetně možnosti zobrazení. A pokud by s tím programem byl zároveň katalog, jako třeba ty vaše, tak to by byla už úplně balada, včetně třeba možnosti zadávání koeficientů ceny (ať už globálně pro celý katalog nebo pro jednotlivá vydání).
Netvrdím, že se v budoucnosti neobjeví nové možnosti o kterých se mi ani nesnilo, otázkou však bohužel zůstává, zda v té době budou ještě někoho zajímat ty barevné papírky, co se kdysi lepily na dopisy, co místo několika vteřin došly k adresátovi až za několik dní.
RE: Článek nepřehání804
Vložen: 27. 09. 2005 - 14:30:44Odpovědět
Kdepak to nemá nic společného s tím, že by jste se někoho dotkl jen říkám svůj názor :-).
No právě o tom mluvím. Mluvím o rozdílu mezi zobrazením u tisku a zobrazením na monitoru. Myslím barvy. Na monitoru jsou ve výsledku mnohem lepší než při tisku, protože tisk je složitá záležitost a dost často se barvu nepodaří chytit což je hlavní příčina toho, že v katalogu jsou jiné barvy než ve skutečnosti. Prostě tvrdím, že zobrazení na monitoru je reálnější než při tisku a za tím si stojím o tom mne prostě nikdo nepřesvědčí. Dnešní monitory spolupracují s vynikajícím grafickými kartami a nejsou to takové rozdíly jak si myslíte, ale je jasný že se musí jednat o nový monitor dražšího typu, aby barvy byly takové jako mají být. To je můj názor.
přátelé, rozum do hrsti.802
Vložen: 26. 09. 2005 - 14:42:29Odpovědět
Vyměnil jsem stary monitor za nový LCD, je to bomba, není podstatný monitor, není podstatný program, myslím jsou již napsány tisíce robustních programů umějících řídit kosmické lodě až po operace mozku. Podstatné je něco výrazně jiného, aby nám po tom nádherném letu nehrkal mozek v bedně! Vážně, například program na zjištění perforace již existuje a je jen na nás (myšleno filatelisty a programátory), kam až se dá zajít. O to jde, kam až se dá zajít...

Přidat komentář