Reklama

merkur-revue.eu

Nabídka našeho eshopu

Signoscope T3 od firmy SAFE

Signoscope na průsvitky známek T3 od firmy SAFE.

  • Cena: 4725 Kč

Závěrečná zpráva Sběratel 12. - 14. 9. 2003

Šestý ročník mezinárodního veletrhu Sběratel, který se uskutečnil na Výstavišti v Praze od 12. do 14.září, opět dosáhl několika rekordů. Letos veletrh proběhl konečně v klidné atmosféře, aniž by byl narušován vnějšími vlivy jako tomu bylo poslední tři roky. V secesním Průmyslovém paláci, který měří 3.700 m2, vystavovalo 181 poštovních správ, mincoven, obchodníků a sběratelů ze 40 zemí. Byl tak tím překonán rekord z loňského roku, kdy se veletrhu zúčastnilo 162 vystavovatelů. Za tři dny zavítalo na veletrh 11.062 návštěvníků, čímž byl také překonán rekord z roku 2001. Opět se konal pod záštitou České pošty, Svazu českých filatelistů a České numismatické společnosti.

Závěrečná zpráva Sběratel 12. - 14. 9. 2003


Letošní ročník Sběratele, který byl největší ve své šestileté historii, zcela zaplnil výstavní halu, takže pro rok 2004 pořadatelé již objednali v Průmyslovém paláci halu o tisíc m2 větší.

Na veletrhu byly zastoupeny poštovní správy (samostatně nebo přes agentury) z 35 zemí a čtrnáct mincoven.

Vedle tradičních vystavovatelů jako jsou australská či irská pošta, poštovní správa OSN nebo pošty ČLR a KLDR, se letos Sběratele poprvé účastnilo sedm skandinávských pošt, pošty pobaltských států, Ukrajiny, Portugalska, Argentiny, Bosny a Hercegoviny a dalších zemí.

Mezi zajímavé vystavovatele patřili například aukční domy Feldmann a Peter Rapp ze Švýcarska, Aix-phila a Heinrich Köhler z Německa či H.D.Rauch z Rakouska.

Z vystavujících mincoven jmenujme alespoň královské mincovny z Velké Británie, Kanady, Holandska a Austrálie, švýcarskou, rakouskou, pařížskou a perthskou mincovnu, dvě jihoafrické mincovny, německé mincovny, mincovnu Kremnici a Českou mincovnu.

Pokud jde o jednotlivé obory, které veletrh zastupuje, došlo k výraznému nárůstu filatelie a rovněž se zvýšil obor numismatiky a papírových platidel. Telefonní karty zůstaly na stejné úrovni jako v předešlém roce, což ve srovnání s jinými evropskými veletrhy lze hodnotit velmi kladně. Totéž se týká ostatního sběratelství. Na druhé straně došlo k mírnému poklesu v oboru minerálů, i když vystavovatelé byli s prodeji velmi spokojeni.

Opět se potvrdilo, že skloubení různých oborů do jednoho veletrhu, bylo dobrým nápadem. Jelikož veletrh není určen jen sběratelům, ale i nejširší veřejnosti, bylo často vidět, že při návštěvě celých rodin se muž věnoval filatelii nebo numismatice, manželka šperkům z minerálů a děti trávily příjemný den v "přípravce budoucích sběratelů".

O vysokou návštěvnost veletrhu se postarala ve velkém stylu pojatá propagace, která zahrnovala nejen sběratelské časopisy a weby, ale i deníky, společenské časopisy, rozhlas a televizi.

Podle ohlasů vystavovatelů i odborných návštěvníků se veletrh Sběratel letošním ročníkem zařadil mezi sběratelské akce evropského významu a v regionu postsocialistických zemí se dokonce stal jedničkou.

Již koncem dubna jsme na webové straně veletrhu datum konání příštího Sběratele, a to 24.-26.září 2004. Před měsícem však organizátoři veletrhu Philatelia & Münzexpo v Lipsku oznámili, že termín této akce mění z původního 1.-3.dubna 2004 také na 24.-26.září 2004. Neznáme zatím důvody tohoto rozhodnutí, každopádně by však tato kolize ublížila oběma akcím a hlavně filatelii a numismatice. Budeme s pořadateli veletrhu Philatelia samozřejmě ještě jednat. Pokud jde o termín příštího veletrhu Sběratel v roce 2004, oznámíme jej tedy později. Každopádně to však bude v našem tradičním měsíci - září.

Jindřich Jirásek
vedoucí veletrhu Sběratel
sberatel@ppa.cz http://www.sberatel.info

Progres Partners Advertising, s.r.o.

Praha, 25.9.2003
Co se dělo na letošním veletrhu

  • Pro návštěvníky byla zajištěna bezplatná znalecká a poradenská služba v oborech filatelie (zajišťoval Svaz českých filatelistů), numismatika (Česká numismatická společnost), telefonní karty (firma Ing.Robert Chaloupka), mineralogie a drahé kameny (firma Mineral & Gem Collection) a ostatní sběratelství (Klub sběratelů kuriozit). Službu využili stovky návštěvníků.
  • Výstava nejvzácnějších zahraničních poštovních známek ze sbírky Ludvíka Pytlíčka
  • Soutěžní filatelistická výstava jednorámových exponátů pořádaná Svazem českých filatelistů. Do soutěže bylo přihlášeno 17 exponátů, při jejichž hodnocení jury experimentálně ověřovala novou směrnici F.I.P. z června letošního roku. Zlaté medaile získaly exponáty K.Bičovského "Pošta cizích států na území Číny", J.Horáka "Bezpečné silnice", J.Malečka "Perfiny na emisi Hradčany" a J.Píši "Dierkované Hradčany".
  • Výstava bankovek ing.Vladimíra Kudlíka a České numismatické společnosti o největší inflaci v dějinách lidstva, která proběhla v Maďarsku v roce 1946
  • Na veletrhu byly k dispozici razítka řady poštovních správ a ke koupi dopisnice, obálky a další filatelistický materiál vydaný k veletrhu
  • V neděli 14.9. se na veletrhu slavil Den Organizace spojených národů. V expozici České pošty bylo pouze tento den sběratelům k dispozici příležitostné razítko OSN
  • Na stánku České pošty-Postfily si návštěvníci mohli nechat zhotovit personalizovanou známku
  • Návštěvnická soutěž o ceny v expozici Schoeller-Münzhandel
  • Výstavky členů Klubu sběratelů kuriozit
    - pátek: sportovní odznaky a suvenýry, rybářské náčiní, kuchyňské mlýnky, laky na nehty, náprstky, SPZ z USA, výstražné evropské cedule
    - sobota: pivní suvenýry
    - neděle: Aviation Fan Club Praha - vše co souvisí s leteckou dopravou
  • Poprvé byla na veletrhu zřízena Přípravka budoucích sběratelů, kam mohli rodiče uložit své děti a nerušeně se věnovat veletrhu. Děti po nakreslení obrázku se sběratelským motivem si pak mohli vybrat známky, bankovky či telefonní karty. Alba věnovala Česká pošta, sběratelský materiál Filatelie Hobby Praha a další obchodníci. V přípravce se na sběratelství připravovalo během tří dní veletrhu na 200 dětí.
  • Vyraž si svůj žeton s logem Sběratele na památku v expozici Schoeller-Münzhandel
  • K veletrhu byl vydán katalog v češtině, angličtině a němčině
  • Autogramiády:
    - V sobotu Eduard Polívka podepisoval knihu České početní groše, žetony a kovové známky a Jan Bajer knihu Papírová platidla Československa 1919-1993, ČR a SR 1993-2003
    - V neděli se konala autogramiáda tvůrců českých známek výtvarníků Libuše a Jaromíra Knotkových


  • Kompletní závěrečnou zprávu, která obsahuje kromě těchto informací i seznam všech vystavovatelů si můžete stáhnout zde.


    Autor: Jindřich Jirásek | 26. 9. 2003

    Komentáře

    Nový termín Sběratele 2004

    Přidat komentářZobrazit komentáře


    Nabídka našeho eshopu

    PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři 1. dívky

    PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři první dívky

    • Cena: 189 Kč
    Ceník poštovních známek - katalog World Philately 2022 - 9 zn. zemí na DVD

    Na DVD je devět známkových zemí - ČSR (1918-1939), ČSR (1945-1992), ČR (1993-2021), SR (1993-2021), Protektorát ČaM (1939-1945), Slovenský stát (1939-1945), Rakousko (1850-1918), Rakousko (1918-1938), Uhersko (1871-1918).

    • Cena: 949 Kč