Boj proti padělkům ohrožen

Datum vydání: 13. 4. 2011


Ihned po zveřejnění článku Záhada budapešťského parlamentu rozluštěna se na stránkách Burda Auction, s.r.o. objevila poznámka, kterou dole zveřejňujeme. Poznámka se týkala sporného bloku kulaté devítky, který jsme v článku řešili a zobrazili.

V poslední době se opakují případy neoprávněného používání obrázků z našich aukcí v různých odborných publikacích a zpravodajích. Důrazně upozorňujeme autory článků, že použití obrazových materiálů z našich tištěných aukčních katalogů nebo z webových stránek podléhá autorskému zákonu a Všeobecným obchodním podmínkám společnosti, viz bod 7. Autorské právo.

Následně nás majitel firmy R. Burda kontaktoval s tím, že nám poštou zasílá novou licenční smlouvu k podepsání a že dnešním dnem ruší všechny předchozí dohody. K tomu dodáváme, že jsme měli dohodu z roku 2005, kterou zrušil jednostraně a kde jsme měli povolení, že můžeme jejich obrázky z aukcí na svých www stránkách zveřejňovat. Vše bylo výměnou za reklamu, kterou jsme jim zobrazovali (tudiž jsme autorská práva neporušili). Je to tedy korektní jednání, když smlouva je evidentně psaná tak, že se dá vysvětlit několika způsoby (nějaký JUDr ji napsal velmi dobře, ale pro normálního člověka velmi nesrozumitelně – např. se v ní několikrát opakují termíny jako licence a sublicence) a je tam i 100 tisícová pokuta a další sporné body? Tuto dohodu jsme tedy odmítli podepsat a to ze zásady.
Jakmile F. Beneš vydal článek ve F 4/2011 – Podtyp na známkách Parlament PČ 1919 – rok poté kde nejmenoval své oponenty z Infofily ani neodpověděl na jedinou otázku, tak nám přišel email od právníka R. Burdy. Chtěli jsme tedy povolení, abychom mohli dopis zveřejnit a to jsme přímo od jejich právníka dostali. Tudiž tak činíme pod čarou zde.

K tomu se dá říci jedno. R. Burda, V. Dražan a F. Beneš by si měli uvědomit, že tímto komplikují boj proti možným padělkům a pokud nám nedají možnost oponovat na články F. Beneše ohledně kulaté devítky, situaci výrazně zhoršují. Je tedy vidět, že je opravdu hodně věcí v nepořádku. I tak Infofila článek o kulaté devítce Parlamentu zveřejní. Není potřeba zobrazovat sporný blok – poradíme si i bez něj. To co nám poslal právník aukce Burda Auction, s.r.o. pod čarou zveřejňujeme a všem redaktorům Infofily zakazujeme používat obrázky z aukce Burda Auction, s.r.o. To samé všem diskutujícím na www.sberatel.com. Tento zákaz platí do odvolání.

Za redakci Infofila.cz - Zdeněk Jindra a Jaromír Petřík

Zvětšená verze v PDF na tomto odkazu k nahlédnutí.

Autor: Redakce
infofila@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz