Reklama

merkur-revue.eu

Nabídka našeho eshopu

Perfotronic od firmy SAFE

Přístroj pro přesné měření zoubkování na poštovních známkách

Dodání do 12 pracovních dnů

  • Cena: 7375 Kč

Alšovy pohlednice - III. Ze života

Velmi častým námětem pro Alšovy kresby byly běžné výjevy a situace ze života, které pozoroval a nebo sám přímo zažil.

Jeho sedláci jsou skutečnými sedláky, kteří vyrůstají organicky z české země. Zná jejich furiantství i šelmovství a cítí s výměnkáři sílu života. Výjevy dětské mají všechnu bezstarostnost a údiv mládí, vroucí cit lásky vyzařuje ze šťastných milenců, ale na druhé straně dovedl zachytit i bolest a žal, jehož byl často svědkem.

V roce 1897 zastavil v Praze na Bojišti u č. 8, v jehož prvém poschodí Aleš bydlel kočí s párem statných koní, které měli na sobě bohatě zdobené postroje. Aleš byl ozdobou koní tak zaujat, že si ji vykresli tužkou na papír, aby na druhý den koně s bohatým postrojem věrně vykreslil v písni "A ty panský koně."

Alšovy pohlednice - III. Ze života
"A ty panský koně", Minerva, Praha

Z bytu na Vinohradech měl Aleš vyhlídku na kousek městské přírody, na lidi spěchající do práce, dělníky obědvající na trávníku. Jednou spatřil chudou rodinu spěchající do Prahy a hned vytvořil kresbu známou pod názvem "Za chlebem".

Alšovy pohlednice - III. Ze života
"Za chlebem", Ústřední matice školská v Praze, tiskárna Grégr Praha

Říkadlo "Sluníčko sluníčko" vykreslil v roce 1904, ale zachytil v něm plný žár letního dne z roku 1986, kdy na svých cestách Valašskem stoupal se svým přítelem, vsetínským stavitelem Michalem Urbánkem na Radhošť. Před chalupou spatřil sedící holčičku, jak upjatě pozoruje sedící kobylku na své ruce. Alšovi se tak zalíbila, že ji potom nakreslil, jen na místo kobylky dal Sluníčko sedmitečné.

Alšovy pohlednice - III. Ze života
"Sluníčko, sluníčko", Ústřední matice školská v Praze, tiskárna Grégr Praha

Při návštěvě muzea v Olomouci v únoru 1888 upoutala Alše stará hanácká výšivka. Po příjezdu do Prahy pak vykreslil hanáckou dívku i zajímavou výšivku do písničky "Na tom našem dvoře".

Alšovy pohlednice - III. Ze života
"Na tom našem dvoře", F.Š.P.V (Minerva)

Jako mladík vídával za večera koupající se mirotické dívky v říčce pod mlýnem Bohmovým. Bývala mezi nimi i dívka jím toužená, která mu byla určena šťastným osudem za štěstí celého jeho života. V písni "Koupala se má panenka" vykreslil vzpomínkově cudný dívčí akt v šátečku v jeho českém půvabu.

Alšovy pohlednice - III. Ze života
"Koupala se má panenka", Orbis

Aleš si dokázal během malého okamžiku vrýt do paměti sebemenší detail, který pak dokázal zachytit na papíře. Jak sám říkal: "To se nesmí studovat - to v mžiku musí býti vypozorováno". Myslím, že je oprávněně nazýván malířem svého lidu.

Příště: Písně a říkadla


Autor: Martin Míča | 4. 8. 2011

Komentáře

pekná práca

pekná práca

Pohlednice M. Aleš

RE: Pohlednice M. Aleš

Přidat komentářZobrazit komentáře


Nabídka našeho eshopu

Československo 1918-1939, komplet - 1x desky, 1x archivní box, vč.zesílených obalů - zasklené

Zasklený komplet Československo 1918-39 + 1x desky+1x archivní box

  • Cena: 3545 Kč
Album na poštovní známky - vč. listů VARIO

Album na poštovní známky - vč. listů VARIO

  • Cena: 459 Kč