Nabídka našeho eshopu

Albové listy A4 Československo (1945-1992), nezasklené, zvýhodněný komplet (742), 10x desky, 10x archivní box,

Československo 1945-92, zvýhodněný komplet-plná verze (742 listů) + 10 ks desek se zlatotiskem a archivními boxy (zaplatíte pouze 9 ks desek a archivních boxů a 1 desky a 1 arch.box získáváte zdarma)

  • Cena: 12143 Kč

Československá filatelie - stařec či mladík?

Osmdesátpět let je u člověka již vážený věk. Aby se známky daly nazvat klasické, potřebují být ješte starší. První známka světa, "One penny black", vyšla již 1. května 1840 ve Velké Británii.

Letos bude první známka Československa slavit své pětaosmdesáté narozeniny. První známka Československa znázornující Hradčany, je nenápadná, 10ti haléřová, červená, vydaná 18. 12. 1918. Vznikla tak, že poštovní tajemník Jaroslav Lešetický byl pověřen presidiem poštovního ředitelství, aby opatřil příslušné návrhy a zadal tisk nových známek. Návrh vytvořil akademický malíř Alfons Mucha v listopadu 1918.

Další československé známky měly svou premiéru necelé dva měsíce po vzniku republiky. I když nejsou klasické, mnohé z nich, z období 1918-1939, patří k velmi vzácným raritám, které svět filatelie zná a uznává. Například ty, na kterých jsou ještě vytištěny symboly starého mocnářství, ale přetisk "POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919", z nich učinil ceniny nového státu. Mám na mysli především některé hodnoty, jichž se zachovalo pouze pár exemplářů. Meziválečná doba 1918 - 1939 je snad nejoblíbenější periodou u sběratelů československých známek.

Za okupace, v době druhé světové války, vznikla další perioda československé filatelie. 15. 7. 1939 byly vydané první protektorátní známky s přetiskem "Böhmen und Mähren - Čechy a Morava". Na území Slovenska vyšly známky od 21. 3. 1939 s přestikem "Slovenský stát 1939". Známky s přetiskem "Böhmen und Mähren - Čechy a Morava" měly platnost do 16. 5. 1945 a slovenské známky do 30. 4. 1945. Někteří sběratelé tyto známky považují za známky "cizí" a pohrdají jimi. Ale nedají se ignorovat. V tomto období, hlavně zpočátku, používaly se známky československé jako provizorní a později byly německé známky opatřené přetiskem našeho území. Musí se počítat do československé filatelie.

V roku 1945 končí válka a začíná další fáze československé filatelie! Najednou se nacházíme v převratné době po konci první republiky a přechodem na dobu socialistickou. Dá se říci, že toto období, celá padesátá léta, je na známkách zkreslené. Začínaje známkami revolučními, přechodem zpět ke známkám s motivy z první republiky a potom definitivní přestup na éru socialistickou.

V šedesátých a sedmdesátých letech prožívá československá filatelie svoji nejtemnější periodu. Filatelie, jako vše v Československu, byla podřízena státu a náklady známek byly tak obrovské, že světová filatelie československou filatelii bojkotovala. Škoda, i v té době měly československé známky velice pěknou grafiku i vysokou ryteckou kvalitu. Jenom známky od začátku sedmdesátých let až do devadesátých let s motivy "Umění" by stály za samostatný článek. Přechodem do osmdesátých a devadesátých let výdej známek se snižuje a kvalita stoupá.

Najednou jsme v roce 1993 a naše filatelie přechází další metamorfózou! Stát, který vznikl v roce 1918, je najednou rozdělen na dva a taktéž i československá filatelie. Vznikem České a Slovenské republiky je konec periody československé.

Ale náš stařec, či mladík, je v dobrém zdraví a pokračuje dále. Nebo tomu tak není? V časopisech o filatelii, domácích i v cizině, se píše o ústupu filatelie a o nezájmu mládeže. Již jste to dříve slyšeli a četli? Snad ano. Na toto téma se již sýčkuje snad od toho dne, co filatelie vznikla. Jako vše, též i filatelie prochází dalším vývojem, a to je Internet. Na webu vznikají nové filatelistické webové stránky, aukční firmy rostou jako houby po dešti a kontakty mezi filatelisty žijícími v různých zemích, dokonce na různých kontinetech, jsou dnes samozřejmostí. Kdo si před patnácti lety dokázal představit, že dopoledne vyměníte známky se sběratelem v Austrálii a odpoledne prodáte Vás přebytek známek do Jižní Afriky? Jenom když pomyslíme na všechny historické změny, kterými naše filatelie prošla v minulém století, již to ji dělá zajímavou. A to, co je zajímavé, to vždy žije.

Mně se zdá, že náš osmdesátipětiletý jubilant je čilý mladík.

Proto končím citátem stále auktuálním, psaným již 1972 v Praze, v Pofis: "Žijeme v době, která ukazuje lidstvu nové cesty, nový postoj ke kultuře a vzdělání. Filatelie patří kultuře. Ke kultuře tvořivých zásad a poznání. Československá známková tvorba patří právem mezi světovou špičku. Proto stojí za to, věnovat se československým známkám."

Vše nejlepší k pětaosmdesátým narozeninám a hodně zdraví do budoucna!


Československá filatelie - stařec či mladík?


Autor: Peter Hoffmann | 16. 1. 2003

Komentáře

Nejlepší článek!

Přidat komentářZobrazit komentáře


Nabídka našeho eshopu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

  • Cena: 450 Kč
Modrý Mauritius v Terezíně

Nová kniha Modrý Mauritius v Terezíně od vedoucího redaktora Infofily Zdeňka Jindry.

  • Cena: 249 Kč