Zpravodaj 4/2007: Vzpomínka na Josefa Ladu

„Ahoj Josefe“ ozvalo se z telefonního sluchátka, když mi volal známý hlas Jirky Koukala ze Žďáru nad Sázavou, „ve středu vychází nová poštovní známka s Ladovým betlémem, kterou mám zároveň na pohlednici. Víš, jaká to bude pěkná cartes maximum?“ Dále mi nemusel nic dalšího vysvětlovat. Slovo dalo slovo, a tak jsem Jirku vyzvedl v Praze, kam dojel vlakem i s jeho přítelkyní Květuší Veselou. Cesta do nedalekých Hrusic, kam jsme společně jeli pro poštovní razítko hrusické poštovny, uběhla rychle, neboť jsme si měli společně o čem povídat. Poštovní razítko „obsluhuje“ sám starosta, pan Ladislav Tesařík.

Zpravodaj 4/2007: Vzpomínka na Josefa Ladu
Zleva: paní K. Veselá, starosta L. Tesařík, J. Fronc, editor Zpravodaje. Foto J.Koukal

Ten den měl vcelku nabitý program, probíhalo mimo jiné hodnocení tamní dětské výtvarné soutěže za účasti pana Josefa Lady juniora, vnuka slavného českého malíře, přesto nám věnoval přes hodinu svého času a velice ochotně razítkoval všechno, co jsme si s sebou nachystali.

Zpravodaj 4/2007: Vzpomínka na Josefa Ladu

To, že na letošní vánoční poštovní známku zařadil vydavatel Ladovy Jesličky, není náhoda. Národní umělec Josef Lada se narodil v Hrusicích 17. prosince 1887, tedy před 120 lety. Je to již v pořadí 10. poštovní známka od roku 1970 s námětem z Ladovy tvorby. Nutné je dodat, že ve stejném měsíci si budeme připomínat současně 50 let od smrti Josefa Lady.

Zpravodaj 4/2007: Vzpomínka na Josefa Ladu
Paní K.Veselá s pracovnicí muzea

Pro sběratele analogických pohlednic a současně jejich tvůrce nebylo kdy snadnějšího cíle. Jesličky z poštovní známky vyšly také několikrát na pohlednici, a tak zbývalo jen pořídit si vhodné poštovní razítko. Víme přitom, že datum na razítku by mělo mít nejblíže k datu vydání poštovní známky, proto se výlet uskutečnil právě 7. listopadu, a to do Hrusic, rodné obce Josefa Lady.

S panem starostou jsme si pěkně popovídali, o bustě mistra Lady, která byla slavnostně odhalena 22. 8. 1998, o křtu vánoční poštovní známky, který se uskuteční 17. 12. v Hrusicích. Na tento den budou mít k dispozici pěkný pamětní list. Povídali jsme si také o Ladovi, proto jsme navštívili nedaleké Muzeum Josefa Lady, které se rozprostírá v domě, ve kterém Josef Lada žil. Svojí pozornosti neunikla ani hospoda u Sejků, kde jsme si dali dobrý oběd. Přestože celý den pršelo, na dobré náladě z prožití nezapomenutelných chvil to ani kapku neubralo.

Zpravodaj 4/2007: Vzpomínka na Josefa Ladu
Zpravodaj 4/2007: Vzpomínka na Josefa LaduZpravodaj 4/2007: Vzpomínka na Josefa Ladu

Razítka v Hrusicích nejsou k mání jen u starosty, ale také v muzeu i ve zmiňované hospodě. Každopádně jsou Hrusice vhodným námětem na výlet nejen pro sběratele analogických pohlednic, ale pro každého, kdo má rád české umění, kouzelnou přírodu, dobré jídlo a příjemné lidi.

Autor: Josef Fronc | 19. 6. 2008

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223