Zpravodaj 4/2003: Říjnové výročí – tentokráte 20 let od Čermákových houbařských slavností

Jak si možná pozorní čtenáři Zpravodajů všimli, již několik let přispívám do Zpravodaje krátkými články či jen ukázkami zajímavých celistvostí, které mají na svědomí naši krajané z USA, organizovaní v tehdejším "First Czechoslovak Philatelic Club of America". Pátrám po žijících členech a snažím se dát dohromady jejich historii. Jsem již na dobré stopě, snad brzy zveřejním podrobnější informace. Dnes jsem od svého přítele z USA obdržel obálku, která obsahovala zajímavé celistvosti, mezi kterými byla i tato z obrázku.

Zpravodaj 4/2003: Říjnové výročí – tentokráte 20 let od Čermákových houbařských slavností


Protože od akce, která je na obálce připomenuta, uběhlo právě letos v říjnu dvacet let, rozhodl jsem se o ní napsat. Jak již víme, krajané připomínali některé události svými příležitostnými razítky poštovního úřadu v Berwynu. Nebylo tomu jinak ani tentokrát. Jde o Antonína Josefa Čermáka, amerického podnikatele a politika českého původu, který jako člen městské rady v Chicagu byl v roce 1931 zvolen jeho starostou. V létě 1932 navštívil Českou republiku. Protože se narodil 9. 5. 1873, uběhlo letos již 130. výročí jeho narození. Připomněli jsme si letos v souvislosti s jeho osobou ještě jedno výročí, tentokráte smutnější. Pan Čermák zemřel před 70 lety, 7. března 1933 ve věku 60 let na následky zranění, které mu bylo způsobeno v únoru 1933 při atentátu na amerického prezidenta F. D. Roosevelta, když jej zastínil svým tělem. Na jeho čin můžeme být právem hrdí, i když se jednalo již o amerického občana.

Právě v souvislosti s 50. výročí jeho smrti byly zorganizovány na jeho počest Houbařské slavnosti. Prozatím se mi nepodařilo o těchto slavnostech zjistit bližší informace, takže nevím, zda se konaly pravidelně, či byly organizovány jen v roce 1983. Nevím ani, zda byly vztaženy jen k městu Chicago či Berwyn.

Autor: Josef Fronc | 11. 6. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223