Zpravodaj 4/2003: Internet a filatelie

Datum vydání: 30. 5. 2004


Pokusím se nyní shrnout současné možnosti čtenářů, mající přístup k internetu, jak využít tohoto přístupu k získávání informací o filatelii. Ještě nedávno, přibližně pět let zpátky, nebylo jiné možnosti, než informace z filatelistického světa získávat v našich podmínkách z tištěných časopisů. Mimo specifických zpravodajů, které vydávají odborné společnosti SČF můžeme čerpat ze dvou základních filatelistických periodik, Filatelie a Merkur-Revue. Oba tyto časopisy prošly svým vývojem, svými úskalími a svými úspěchy. Já osobně čtu oba, z každého si vezmu to, co potřebuji. Musím uznat, že oba jsou na úrovni; jakpak by ne, když oba řídí zkušení redaktoři se značnou praxí. Mají ještě jedno velké plus a to pravidelné příspěvky od odborníků, které z těchto časopisů dělají časopisy profesionální.

Poslední dobou se stále více setkáváme s možností získávat informace z dalšího mediálního kanálu a tím je internet. Na rozdíl od tištěných časopisů nemusíme čekat, až se tyto objeví u nás ve schránce nebo na novinových stáncích. Na webových stránkách si můžeme číst denně, a skoro stále máme k dispozici nové články. To, co ale potřebujeme ke čtení, je monitor osobního počítače, který je připojený k internetu. Je jedno, zda-li je to v práci, doma nebo někde v internetové kavárně. Rozdíl je akorát v tom, kolik za "brouzdání" internetem zaplatíme. Předpokládám, že máte internet doma a tak máte-li chuť a čas, můžete se připojit rovnou k některému ze známých filatelistických portálů, nebo využít internetového vyhledávače a prodírat se tak různými skupinami oborů, až se proberete k filatelii. Někdy to chvíli trvá, a proto jsem pro Vás, čtenáře Zpravodaje Společnosti SČSZ, připravil již výčet zajímavých filatelistických adres a adres, které mají k našemu koníčku hodně blízko.

Na prvním místě si zaslouží zveřejnit adresa: www.japhila.cz Břetislava Janíka. Jednak je nejstarším filatelistickým portálem u nás a je současně dle nezávislých zdrojů nejsledovanějším. Na druhém místě je to pak www.infofila.cz Zdeňka Jindry, protože na ní publikuje i naše Společnost a je to přes teprve roční působení druhý nejčtenější portál. Mezi další adresy patří www.stamps.cz - oficiální stránky Pražského Domu filatelie – tedy prodejny a aukční společnosti Profil, zásilkové služby a vydavatelství Pofis, redakce časopisu Filatelie a filatelistické zkušebny. Velice důležité informace získávají filatelisté od České pošty, s.p. tedy adresa www.cpost.cz, kde se dovídáme i jaké známky budou vydány v emisním plánu Ministerstva informatiky. Kdo se chce více dozvědět o tomto ministerstvu, ať se podívá na www.micr.cz, naleznete zde i Poštovní věstníky. S poštou souvisí i Poštovní muzeum Praha, které najdete buďto v rámci odkazu na stránkách pošty, nebo na stránkách společnosti, která zveřejňuje akce muzeí, je to www.acein.cz/postmuzeum. Kdo nechce propást pěknou dopisnici s přítiskem PM nebo příležitostný tisk PM, ať sleduje tyto stránky pravidelně. Se známkami souvisí i stránky společnosti, která známky vyrábí a to Poštovní tiskárny cenin Praha, a.s. Její stránky jsou www.ptcpraha-as.cz. Kdo je organizovaným filatelistou, bude se chtít podívat na stránky Svazu českých filatelistů, dostane se tam ze stránek Japhily www.japhila.cz/filatelie/scf.htm.

Filatelie již šest let po sobě je hojně zastoupena na Mezinárodním veletrhu Sběratel, který se konal letos v září opět v Praze. Kdo chce sledovat přípravy, průběh a hodnocení tohoto veletrhu, může tak učinit na www.sberatel.info. Celá řada stránek je také z oblasti obchodníků se známkami a s filatelistickými aukcemi. Udělám nyní výjimku a sdělím čtenářům i takovéto stránky, které souvisí s jejich reklamou, přestože za zveřejnění nic nedostaneme. Dělám to jen pro to, abych poskytl našim čtenářům službu. Např.:
www.czechstamp.com,
www.filatelie-hobby.cz,
www.alfafila.cz,
www.filateliehoracka.cz,
www.pac-auction.com,
www.alfil.cz,
www.alkado.cz,
www.artphila.org,
www.japhila.cz/penkava,
www.podskalsky.net,
www.japhila.cz/slovfila,
www.sweb.cz/anfila,
www.filatelie-marvan.cz,
www.parfilex.cz,
www.baru.cz,
www.filatelie-klim.com,
www.filatelie-burda.cu,
www.numfil.com,
www.webpark.cz/filiz,
www.philashop.cz,
www.filateliepelikan.wz.cz.

Abych nezůstal nic dlužen sběratelům slovenských známek, podívejte se na: www.pofis.sk. Nepíši tedy tento článek, abych hodnotil, jak které stránky vypadají. To nechám na lidech, kteří se tímto zabývají; i když, jak jsem četl v devátém čísle Filatelie, nikomu se do hodnocení zatím nechce. Budeme si tedy muset počkat, až se zrodí nový obor v rámci literární kritiky – kritika elektronických magazínů. Ale vlastně každý, kdo již nějaké stránky s filatelistickým obsahem navštívil, si jejich úroveň zhodnotí sám a určí si tak, které stránky bude navštěvovat pravidelně a kam se podívá občas, aby zjistil, zda se něco změnilo k lepšímu.

Nesmím v tomto článku zapomenout na ty stránky, které tvoří autoři sběratelé a prezentují na nich své sbírky či jak je něžně nazývají – galerie. Velmi zajímavé stránky, které všem doporučuji, jsou stránky zahraničního sběratele československých známek – pana Gerharda Batze z Německa. Klobouk dolů, ještě jsem neviděl tolik úsilí a dobře vykonané práce pro propagaci československé známky, jako právě na zmíněných stránkách. Pan Gerhard Batz je také známý svým obdivem a fandovstvím k autorům – rytcům našich známek. Napsal o nich pěkný seriál, který je i v češtině k přečtení na již zmiňovaných stránkách portálu Infofila. Kdo vládne dobře jazykem německým, může se daleko více dozvědět z jeho stránek na internetové adrese http://www.batz-hausen.de/stampart.htm.

Určitě nejsem schopen podchytit 100 % výčtu stránek s filatelistickou tématikou a nebylo to ani mým záměrem. Každý, kdo má již nějaké zkušenosti s internetem, může využít služby "vyhledávačů stránek", třeba Atlas, Seznam, Red Box, Google, Yahoo,... Je dobré vědět, že odkaz na filatelii nenaleznete v nabídce okruhů přímo, musíte nejprve kliknout na okruh "volný čas", pak další oblast "sběratelství" a pak se teprve objeví okruh "filatelie" – to platí určitě o vyhledávači Red Box společnosti Contactel. Na těch ostatních to bude velmi podobné, viz níže. Nyní k některým stránkám: www.filatelie.cz, zajímavé jsou: http://sweb.cz/Doprava_ve_filatelii, www.sadsoft.webzdarma.cz - tyto stránky pana Jiřího Zahradníčka stojí za pozornost, neboť na nich upozorňuje na různé odchylky a vady na českých známkách a s jeho svolením se k některým vrátíme i na stránkách Zpravodaje, abychom společně učinily závěry k jeho zjištěným poznatkům. Protože nejsem schopen v tomto článku zveřejnit všechny adresy, zkuste si někdy zimním chladným večerem "zabrouzdat" po webu a navštívit některé stránky, Vaše postřehy a dojmy můžeme zveřejnit pro inspiraci autorů těchto stránek. Když jsem požádal vyhledávač www.seznam.cz o filatelii (odkazy: Koníčky-volný čas; Hobby; Sběratelství; Filatelie) nabídl mi 33 odkazů na filatelii, u vyhledávače www.atlas.cz to bylo ještě bohatší. Opět se musíte "proklikat" přes odkazy (Zábava; Sběratelství; Filatelie) na filatelistické stránky. Nesmí Vás zaskočit, že některé stránky se nezobrazí. Mohou být "ve výstavbě", autor je již zrušil, ale administrátor na ně ještě odkazuje, může se vyskytnout různá chyba na serveru, ... Stránek s filatelistickým obsahem je hodně a kdo ze čtenářů objeví nějaké zvlášť poučné, ať nám jejich adresy zavolá nebo napíše, zveřejníme je pro ostatní. Internet je dobrá věc a umožňuje zobrazovat v pěkné kvalitě a v barvě i to, co nezvládá černobílý tisk v tištěných časopisech. Proto sledujte i naše stránky na Infofila.cz

Autor: Josef Fronc
fronc@cbox.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz