Reklama

merkur-revue.euprodatobrazy

Zpravodaj 3/2007: Další možná falza ke škodě sběratelům?

Ve Zpravodaji č. 1/2007 jsem publikoval článek, který byl zaměřen na možnost záměny dodatečně vyrobených obtisků a změn barevných odstínů se skutečnými výrobními vadami. Na to, že výčet možností padělatelů je širší, jsem upozornil v samém závěru článku.
V průběhu první poloviny roku 2007 se na filatelistickém trhu objevily „známky“, u kterých není proveden ofsetový tisk. Jedná se tedy v podstatě o „bílé zoubkované papírky“, které jsou z jedné strany opatřeny lepem. Svým formátem a použitým papírem se shodují s výplatními známkami, které byly vydány k propagaci světové výstavy poštovních známek PRAGA 2008 nominálních hodnot 7,50 Kč (kat. 498) a 11 Kč (kat. 514).
Zpravodaj 3/2007:  Další možná falza ke škodě sběratelům?

Z dostupných informací se fakticky jedná o neprovedení tisku u známky 7,50 Kč, Praga 2008 – logo výstavy (kat. 498). To lze tvrdit s ohledem na informace, že nálezce objevil celý arch bez tisku právě v balíku těchto poštovních známek.
Exempláře bez ofsetového tisku již nyní vyvolaly veliký zájem filatelistů. Všechno má však svá „ale“. V tomto případě musím upozornit na fakt, že použité barvy jsou lehce odstranitelné. Na obrázku je ukázka známky, na jejíž pravé straně byl dodatečně odstraněn ofsetový tisk. To, že barvy lze smýt i z celé plochy známky, je samozřejmé. Papír známky přitom na první pohled nevykazuje na lícní straně žádné změny.
Z uvedeného vyplývá, že opět nelze věřit všemu, co vidíme. V případech, které jsou předmětem tohoto článku, lze doporučit konzultaci se znalcem. Ani samotný filatelista ale není úplně bez možnosti falzum rozpoznat. Známky byly tištěny na papíru, který je označován jako fl-an. Ten po osvícení UV-lampou vykazuje charakteristické znaky jak na líci, tak i na rubu. S ohledem na fakt, že společně s ofsetovými barvami je odstraňován i fluorescenční nátěr, je právě toto jedním z vodítek, jak poznat, zda se jedná nebo nejedná o falzum ke škodě sběratelům.


Autor: Rudolf Oppolzer | 27. 4. 2008

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář