Reklama

merkur-revue.eu

Nabídka našeho eshopu

Perfotronic od firmy SAFE

Přístroj pro přesné měření zoubkování na poštovních známkách

Dodání do 12 pracovních dnů

  • Cena: 7150 Kč

Zpravodaj 3/2006: Známkové sešitky České republiky

Přestože se sešitky České republiky dostaly na stránky katalogů a jejich sbírání se oproti sešitkům Československa věnuje nebývalé množství filatelistů, jsme tomuto oboru stále velice mnoho dlužni. V minulém čísle Zpravodaje jsem se pokusil rozlišit varianty u ZSt8, Dětem 1999. Až dodatečně jsem zjistil, že moje otázka v závěru článku, zda tisková forma obsahovala pouze tři pole, byla oprávněná. Následně jsem totiž nalezl další již IV. variantu. Největší rozdíly jsou v háčku nad písmenem E ve slově DĚTEM. Rozsah poškození háčku je u každé varianty jiné, a tak lze poměrně jednoduše varianty rozlišit. Oproti předešlému článku byla doplněna varianta nyní zobrazená na třetím obrázku. V případě zájmu můžete další doplněné rozlišovací znaky nalézt na webových stránkách www.sweb.cz/rudolf.oppolzer

Zpravodaj 3/2006: Známkové sešitky České republiky


V tomto článku se chci dále věnovat dvou větším vadám, které se nacházejí na přední (titulní) straně obalu známkových sešitků. První vadou je hnědá skvrna trojúhelníkového tvaru, která se vyskytuje na menší části nákladu sešitku č. 72, Praga – V. Hollar. Druhou vadu najdeme u některých sešitků ZSt11, 700 let Královského horního práva – Kutná Hora. Zde jsou pod královskou korunou v iniciále Václava II. (W II.) napravo uvnitř písmene „W“ dvě dlouhé rovnoběžné černé rysky, které mají svislou orientaci. U obou popisovaných odlišností se nejedná o nahodilost, která by se vyskytovala výjimečně.

Zpravodaj 3/2006: Známkové sešitky České republiky


Výrazné barevné rozdíly lze nalézt u sešitku ZSt 3. Podle dat tisku u vlepených sešitkových listů předpokládám, že obal sešitku byl tištěn ve dvou nákladech, které se liší barevnými odstíny. Z materiálu, který jsem měl k dispozici, jsem zjistil, že do sešitků, u kterých je ve stěně cely vedle žluté barvy i červená, Švejkova uniforma je tm. modrá až šedomodrá a černá barva bývá tmavější, jsou vlepeny sešitkové listy s datumem tisku z června 1997. Do sešitků, u nichž je stěna pouze žlutá, Švejkova uniforma modrá a černá barva bývá světlejší, jsou vlepeny sešitkové listy s datumem tisku z října 1997. Na obrázcích jsou nejmarkantnější barevné rozdíly, které jsem měl k dispozici.

Poslední ukázka je věnovaná nahodilé výrobní vadě tisku. U známkového sešitku ZSt5, Dětem 1998 jsem zaznamenal posun žluté a modré barvy směrem nahoru.

Rudolf Oppolzer (rudolf.oppolzer@seznam.cz)

Barevné odchylky destiček sešitků nemůžeme dnes publikovat pro nedostatek místa určeného pro barevný tisk. Děkujeme za pochopení, otiskneme je v co možném nejbližším termínu.


Autor: Rudolf Oppolzer | 1. 8. 2007

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

  • Cena: 519 Kč
Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

  • Cena: 450 Kč