Zpravodaj 3/2004: Český ráj je také rájem koní

Zdánlivě nesouvisející téma se známkovou tvorbou jsem si vybral u příležitosti organizování Dne koní, který se v ČR slavil již pošesté poslední víkend v květnu. Již v loňském roce ve stejnou dobu jste na stránkách Zpravodaje četli článek o známce z emise "Krásy naší vlasti" – Hruboskalsko s Dračími skálami a neodmyslitelnými Troskami, které jsou dominantou Českého ráje. Tato překrásná příroda Jičínské pahorkatiny je od roku 1955 chráněnou krajinnou oblastí.

Sběratelé našich známek ví, že autorem této známky je RNDr. Adolf Absolon, který ztvárnil již šest našich známek a několik FDC a návrhů razítek prvního dne vydání. V současné době ukončil návrhy dalších dvou známek, které vydá MI 8. září v emisi Ochrana přírody. Tentokráte je emise věnována chráněným stromům. Pan Absolon na známky přenesl Zpívající lípu v Telecím u Poličky a Žižkův dub v Podhradí u Lichnice.

Tento výtvarník vystudoval geologii, které se věnoval většinu života. Svůj volný čas tráví právě v Českém ráji. Byl proto požádán majitelem soukromé farmy pro chov koní Dvůr Borčice, panem doktorem Radko Lyerem, aby se zhostil významného aktu – křtu hříbat, která se na této farmě narodila letos o velikonocích. Křest se uskutečnil v rámci Dne otevřených dveří této farmy a stal se součástí pestrého programu, který zde pořádal místní jezdecký klub.

Zpravodaj 3/2004: Český ráj je také rájem koní


Pan Adolf Absolon zachycen při křtu hříběte Landieta na farmě Dvůr Borčice v Českém ráji

Shoda náhod mi pomohla poznat se s jedním ze současných výtvarníků, věnujících se mimo jiné české známce. Jel jsem na Den otevřených dveří, abych si prohlédl místo, kam pojede má dcerka na letní tábor. Přítomnost pana Absolona mi udělala velkou radost, neboť jsme se domluvili na článku pro seriál Povídal jsem si s ..., abych vám čtenářům přiblížil pocity autora, kterému byla svěřena realizace námětu známky z emisního plánu se vším, co k ní náleží.

Autor: Josef Fronc | 11. 12. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223