Reklama

merkur-revue.eu

Zpravodaj 3/2003: Co v nás evokuje termín SRPNOVÉ UDÁLOSTI?

Nejsem tak starý a moudrý, abych mohl na takto položenou otázku dostatečně fundovaně odpovědět. Přesto jsem ji položil právě Vám čtenářům, aby jste si na ni zkusili odpovědět sami. Záleží na spoustě faktorů, co se Vám vybaví v první řadě, co na podruhé a tak dále. Já bych odpověděl srpen 2002 – povodně, protože je to relativně nedávno a budu si to pamatovat dlouho, neboť se mne to osobně dotklo. Někdo by mohl odpovědět srpen 1968 – invaze vojsk Varšavské smlouvy, protože se to dotklo většiny obyvatelstva. Mám ale na mysli úplně jiné datum. Popravdě řečeno mne v tuto chvíli zajímá datum vztažené k filatelii. 16. srpen 1963. Ještě nic?

V tento den se po Praze procházela Valentina Těreškovová – první žena ve vesmíru. Proč má právě kosmonautika něco společného s filatelií? Československá pošta v tento den vydala zajímavou obálku včetně příležitostného razítka. Usoudila, že tak významná žena se nebude v Praze vyskytovat tak často a tak na její počest nechala vytisknout obálky, opatřila je známkou č. L 55 v hodnotě 2,80 Kčs oficiálně vydanou již 26. 6. 1963, tedy necelé dva měsíce před touto návštěvou. Společně s touto známkou byla vydána ještě známka L 54 s kosmonautem Valeriem Bykovskim v hodnotě 80h. K tomuto dni vydání byla vydána i FDC s nalepenýma oběma známkami. Tato FDC je uvedena jak ve Specializované příručce pro sběratele, tak v katalogu POFIS. Ale o obálce z 16. 8. 1963 jsem se nikde nedočetl.

Zpravodaj 3/2003: Co v nás evokuje termín SRPNOVÉ UDÁLOSTI?


Uměl by někdo ze čtenářů vysvětlit, proč se o zobrazené FDC nepíše v literatuře, jak máme na tuto obálku nahlížet? Jak jsem napsal již v úvodu, nejsem dostatečně starý ani moudrý, proto se obracím na zkušenější filatelisty o radu. Navíc právě v den, kdy tento článek píši, je tomu právě 40 let, kdy k návštěvě došlo. Čest památce této odvážné ženě.


Autor: Josef Fronc | 29. 4. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář