Zpravodaj 2/2006: Obchodovat s filatelistickým materiálem lze také na internetu

Výměnnou schůzku či filatelistickou burzu navštívil snad každý z nás. Sběratelský veletrh je vlastně také takovou burzou s tím rozdílem, že jsou přítomní většinou i zástupci poštovních správ. Nabízený materiál si můžete v klidu prohlédnout a máte relativně dost času na to, rozhodnout se obchod uzavřít. Nabízenou kvalitu přímo vidíte, na ceně se lze s prodávajícím většinou domluvit. K další výhodě tohoto typu obchodu patří fakt, že si zboží odnášíte okamžitě po zaplacení.

Další kategorií obchodování jsou aukce. Ty mohou být organizovány buďto jako písemné nabídkové soutěže, nebo jako aukce sálové. V rámci písemné nabídkové soutěže obdržíte zpravidla seznam nebo katalog položek s jejich popisem, vyobrazením a nabídkovou listinou. Do ní zapíšete svoji cenovou nabídku a zašlete zpět organizátorovi. Zbývá pak jen čekat na to, kolik nabídek na jednotlivé položky došlo a v jakých cenových relacích. Organizátor soutěže pak nejvyšší nabídky vyhodnotí a účastníky seznámí s výsledky. Materiál pak po uhrazení ceny obdržíte buďto poštou nebo si ho osobně vyzvednete u organizátorů. Někteří organizátoři umožňují nabízený materiál předem prohlédnout, proto nekupujete „zajíce v pytli“. V případě, že jste s kvalitou materiálu nespokojeni, můžete zboží reklamovat i po aukci. Klasické sálové aukce jsou organizované renomovanými obchodníky a věřte, že na nich zažijete to pravé vzrušení z přihazování. Výhodou oproti aukcím písemným je situace, kdy přímo v sále vidíte, jaký je o položky zájem a můžete tak přímo ovlivnit jejich koupi. Mimo zájemců v sále se aukcí účastní i nakupující po telefonu. Každopádně sálové aukce patří k životu sběratelů. I na sálových aukcích obdržíte vydražené položky po zaplacení ihned. V případě, že nemáte s sebou dostatečnou hotovost, můžete požádat o fakturu. Zboží pak obdržíte po uhrazení faktury domluveným způsobem.

Zpravodaj 2/2006: Obchodovat s filatelistickým materiálem lze také na internetu

V poslední době se také začínají rozjíždět aukce internetových portálů. Asi nejznámější z tuzemských je portál Vatera a Aukro, v poslední době jsem zaznamenal také iKup nebo nový Odklepnuto. Tyto portály mají mnoho kategorií včetně těch sběratelských, a tak zde naleznete i mnoho položek s filatelistickým obsahem, včetně pomůcek či literatury. Každý, kdo chce na internetových aukcích nakupovat či prodávat, se musí nejprve zaregistrovat. Po registraci se pak stačí přihlásit a můžete začít. Výhodou těchto aukcí je, že můžete přihazovat v kteroukoli denní či noční dobu z pohodlí svého domova. Pokud nějakou aukci vyhrajete, prodávající se s vámi prostřednictvím e-mailu zkontaktuje a domluví termín předání zboží. Po uhrazení částky ne jeho účet vám zboží většinou zašle poštou, ale možností je vícero. Výhodou je, že o každém prodejci či kupujícím máte určitý přehled spokojenosti od ostatních zúčastněných. Víte tedy předem, zda má smysl s některými účastníky obchodovat, či nikoli. Většinou jsou hodnoceni pozitivně a to dává určitou záruku toho, že i vy budete s průběhem aukce spokojeni. Také při těchto aukcích zažijete spousty vzrušení, hlavně těsně před ukončením časového termínu jednotlivých položek, o které je větší zájem. Z taktických důvodů lze přihazovat až na poslední chvíli, abyste předem neprozradili ostatním zájemcům svůj záměr položku vydražit. To se leckdy svede ukrutný boj a vyhraje obvykle ten, kdo má rychlejší připojení k internetu nebo také ten, kdo zadá v režimu automatického přihazování vyšší částku. Vy tak nevíte, kolik je protivník ochoten za aukční položku zaplatit a nemusíte tak stihnout přihodit převyšující částku v časovém limitu. V takovém případě obdržíte od aukčního správce zprávu, že jste položku nevyhrál a veškeré snažení je tatam. Nedávno jsem usiloval o publikaci Umění a známka z roku 1978. Vyvolávací cena byla příjemných 50,- Kč. Těsně před koncem časového limitu jsem zjistil, že o knížku stojí i někdo jiný. Přihodil jsem proto raději částku vyšší, abych měl jistotu, že položku vyhraji. Po příhozu jsem obdržel zprávu, že částka nestačí. Do konce zbývalo několik sekund. Zadal jsem tedy požadavek dalšího navýšení ceny, ale ani mých 200,- Kč na mého soupeře nestačilo. Aukce byla u konce a já sebe v duchu proklínal, že jsem nepřihodil více. Můj soupeř nakonec tuto publikaci získal za 205,- Kč. Po aukci jsme si po e-mailu vyměnili své zkušenosti a pocity. Můj soupeř byl rád, že knížku získal, i když se mi svěřil, že se původně domníval o dostačující investici v hodnotě 56,- Kč, kterou měl nabídku označenou. Náš souboj v poslední minutě zajistil prodávajícímu pěkný výdělek a nám vskutku to správné aukční vzrušení. Každopádně těm z vás, kteří nemáte možnost cestovat po burzách a máte připojení k internetu, tento druh nakupování vřele doporučuji. Prožijete nejen dobrý pocit ze získání hledaného materiálu za slušnou cenu, ale i trochu toho aukčního vzrušení.

autor Josef Fronc

Autor: Josef Fronc | 20. 5. 2007

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223