Zpravodaj 2/2004: Glosy z Kanady

Obdržel jsem v únoru dopis od jednoho z našich členů a ten byl opatřen mimo jiné zajímavou známkou. Nesleduji vydávání nových známek Kanady, ostatně tyto nejsou vyobrazovány ani ve Filatelii. V levém horním rohu je však drobnými číslicemi vytištěn rok vydání – 1992.

Zpravodaj 2/2004: Glosy z Kanady


Zajímavá je tato známka ze dvou hledisek. Námětová společnost – sekce kosmonautika tak má další přírůstek s námětem raketoplánu. To by nebylo nijak zajímavé. Podstatné na tom je, že jakoby "televizní obrazovka" na známce je tvořena nalepeným hologramem. Tento se jeví na první pohled jako hladká lesklá stříbrná fólie. Teprve po naklonění pod určitým úhlem můžete spatřit buďto obraz, jaký je vidět na skenu známky, nebo při dalším naklonění se obraz změní v jakoby trojrozměrný obrázek kosmu. V popředí je stín raketoplánu, v pozadí planeta Země se zřetelně viditelným světadílem Severní Ameriky v červeno žluto zelených barvách bez poledníků a rovnoběžek. Tento nedovedu naskenovat, neboť plochý skener mi nedovolí obálku se známkou naklonit a osvítit ji z jiného úhlu. Hlavní význam v tomto pojetí poštovní známky vidím v zabezpečení známky proti padělání. Vždyť hologramy jsou dnes standardním ochranným prvkem. Nevím, jak na takovéto známce drží otisk razítka, neboť obálka došla neorazítkovaná.

Druhá ukázka je také od stejného dopisovatele. Tentokráte jsou známky znehodnoceny, ale místo razítek zasáhl i do odbavení zásilky třídící stroj s automatickým znehodnocením - kódem pomocí tiskárny.

Zpravodaj 2/2004: Glosy z Kanady


Tak si říkám, kde je tradiční filatelie? Místo známek ofsetové samolepky bez zoubků, místo pěkného razítka strojový kód. Jestli to takto půjde dál, nebudeme mít co sbírat.

Autor: Josef Fronc | 2. 11. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223