Zpravodaj 1/2003: Obálka prvního dne použita v poštovním styku

Poštovní pravidla umožňují použití obálky prvního dne vydání (FDC) v poštovním styku. FDC je poštovní cenina, ale platná pouze 90 dnů od data svého vydání. Potom se stává zbožím a již ji nelze použít v poštovním styku. Její použití je upraveno Poštovním řádem II. Ne všichni pracovníci pošty však tyto předpisy znají, a tak dochází někdy ke kuriózním situacím, kdy již vylepené a orazítkované známky se znovu orazítkovávají, přelepují jinými známkami atd.

Správný postup je následující: známky se lepí na zadní stranu celistvosti, kde se také znehodnotí denním razítkem. V případě uvedeném na obr. Šlo o celistvost zaslanou expres, a proto dodací pošta opatřila celistvost příchozím razítkem. Doporučený spěšný dopis byl odeslán z Rožmitálu pod Třemšínem dne 27. 6. 1998, příchozí razítko Kladno 28. 6. 1998. Odeslání dopisu se již blížilo časové hranici platnosti této ceniny, která končila již za 3 dny. Zásilka měla být správně vyplacena 27,60 Kč. Na celistvosti jsou však vylepeny známky v hodnotě 31 Kč. Vzhledem k váze celistvosti – přesně 20g – se zřejmě odesilatelka domnívala, že výplatné přesáhne hranici 20g a opatřila celistvost "pro jistotu" známkou v hodnotě 8,- Kč. Anebo někdo špatně pochopil ohraničení poplatků pošty, kdy je uváděna sazba do 20 g a potom další sazba v rozmezí 20-50 g. Neurčitost platby za přesných 20 g je pak nabíledni.

I přes tuto skutečnost jde o velmi zajímavou celistvost a neobvyklý dokument poštovního provozu, který má nárok na své místo v exponátu.

Zpravodaj 1/2003: Obálka prvního dne použita v poštovním styku


Autor: Jiří Sedlák | 23. 10. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223