Zpravodaj 03/2009: Celistvosti České Republiky 2

Datum vydání: 1. 6. 2013


Podvody na vyplacených dopisech v hotovosti.


V korespondenci se občas vyskytují dopisy s použitými známkami, u nichž je seškrábané razítko. Známky na první pohled vypadají jako nedotištěné, nebo že mají vybledlý odstín. Ponejvíce se to týká dopisů z věznic (Valdice, Bělušice - pošta Bečov u Mostu, Pardubice,...).

Takto „padělané“ známky většinou uniknou oku poštovního úředníka, který je opatří denním razítkem. V některých nepříliš častých případech se stane, že poštovní úředník si takto seškrábaných razítek na známkách všimne a dopisy upraví, zatíží doplatným, které by měl hradit adresát – viz obrázek na konci článku. Našel jsem ještě jeden dopis, kde známka 6,50 Kč - Bedřich Smetana, je sestavena vlastně ze dvou neorazítkovaných polovin upotřebených známek a přilepena tak, aby tvořila jednu známku: řez je pro názornost opatřen šipkami.
V Litoměřicích, 13.9.2009; Jiří Veselský


Nedá mi to, proto doplňuji tento článek dvěma informacemi. O padělatelích, kteří šetří na poštovném, psal ve Zpravodaji 3/08 str. 36-37 Jarda Konečný, který tento způsob „šetření“ popsal na několika exemplářích.Mě se shodou náhod dostala do ruky zásilka, kterou mi adresoval prodávající pohlednice z internetové aukce AUKRO. Jde také o padělek, který však mohla poštovní úřednice snadno odhalit. Je z toho zřejmé, že se pošta vyfrankovaným zásilkám, které jsou vhozeny do schránek, moc nevěnuje. Usuzuji tak proto, že jsem nic podobného zatím neviděl na zásilce doporučené. Také v tomto případě se jedná o známky již jednou poštovním provozem prošlé. V tomto případě byly známky znehodnocené jen lehkým dotykem razítka v růžku známek, tak, jak to máme my filatelisté rádi. Odesilatel takové známky smyl z korespondence a růžek s razítkem ze známky zcela odstranil odstřižením! Takové známky pak znovu nalepil na jiný dopis a šup s ním do schránky. Trochu se poště v Uherském Hradišti divím, že na tento trik nepřišla, protože mě zásilka upoutala na první pohled. Pan J.Z. totiž známky na dopis vylepil dost neodborně, celé okolí známek i známky samotné jsou potřísněné použitým lepidlem. Na obrázku to vidět není, jsou však dobře viditelné odstraněné růžky známek. Nyní již slíbený obrázek Jirky Veselského, který dokazuje, že ne všechny zásilky ofrankované známkami s „vydřenými“ původními razítky skončí u adresátů bez pokuty.Text pod čarou doplnil Josef Fronc.

Autor: Josef Fronc
fronc@cbox.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz