Známky písmenkové a jim podobné

České známky s nominální hodnotou označenou písmeny A, E, Z důvěrně známe. Nejsem si však jist, zda každý, kdo přichází do styku s těmito známkami, zejména nefilatelista, umí rozlišit jejich použití. Konečně, u každé poštovní přihrádky takovou informaci poskytnou.

Podobně i v jiných krajinách v posledních letech poštovní zprávy přistoupily k takovému řešení. Zejména britská Royal Mail dovedla tuto věc téměř k dokonalosti. Stačí se podívat na letošní britský vánoční aršík (OBR.1). Nacházíme na něm známky různé nominální hodnoty, pokud se tomu dnes dá tak říct. Známka 1st je určena pro dopis 1.třídy do 100g, známka 2nd pro dopis 2.třídy, známka 1st LARGE pro dopis 1.třídy formátu A4 do 750g, a konečně známka 2nd LARGE pro „velký“ dopis 2.třídy. Obdobně Royal Mail vydává výplatní známky s portrétem královny Alžběty II. (OBR.2a+2b).

Známky písmenkové a jim podobné
Obr. 1

Známky písmenkové a jim podobné
Obr. 2a

Známky písmenkové a jim podobné
Obr. 2b

Australská poštovní zpráva v poslední době vkládá do plochy poštovní známky označení, že se jedná o nominál určený pro dopisy do ciziny – International POST – v modrém políčku (OBR.3).

Známky písmenkové a jim podobné
Obr. 3

Rovněž Slovensko vydává poštovní známky s nominální hodnotou označenou písmeny. Letošní vánoční známka označená T2 – 50g je určená pro dopisy a pohlednice 2.třídy do tuzemska, a to do hmotnosti 50g. Nominální hodnota známky je 0,45€.

Známky písmenkové a jim podobné
Obr. 4Autor: Jaroslav Tomandl | 14. 12. 2015

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223