Známky Husita použité na plebiscitním území

Nově vyšlá Monografie č. 5 se v jedné ze svých kapitol zabývá i problémem užívání československých známek bez přetisku SO 1920 na plebiscitním území. Na straně 228 je uveden seznam všech známek, které připadají v úvahu. Do tohoto seznamu je mimo jiné zahrnuta emise Husita 1920. Autoři Monografie předpokládají jejich použití na plebiscitním území, ale zároven uvádí, že jim není dosud známo.

Tato emise však byla používána i zde. Ve své sbírce jsem našel penežní poukázku, která je vyfrankována známkou Husita 80 haléřu (Trojan 162). Další frankaturu tvoří známky emise Holubice 5hal tmave modrá (Trojan 143A) a 2 kusy známky 10 hal modrozelené (Trojan 145A), což odpovídá poštovní sazbě pro převod částky mezi 750 a 800 korunami behem III. tarif. období.

Poukázka (slovenský formulár) byla zaslána z Trstené do Žiliny. Najdeme na ní poštovní razítka úřadu Trstená, I. typu, s datem odeslání 17. července 1920 a příchozí razítko pošty Žilina 1, téhož typu, s datem příchodu 19. července 1920.

Na základě výše uvedeného poštovně prošlého dokladu lze tedy říci, že i známky emise Husita byly používány na plebiscitním území. Ačkoliv peněžní poukázka pochází z Oravy, lze předpokládat, že známky této emise byly používány i v dalších částech plebiscitního území.

Jistě existuje více podobných dokladů, stačí se jen pozorně dívat. Doufejme, že se nám brzo podaří prokázat užití obou hodnot této emise i v dalších oblastech plebiscitního území, čímž nám zmizí další bílé místo. Přeji Vám hodně zdaru.


Pozn. Tento článek či jeho část nesmí být publikován, přetiskován či převáděn do jakékoliv materiální či nemateriální formy bez písemného souhlasu autora.

Autor: Lubor Kunc | 13. 7. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223